Hızlı tren beş yıl sonra hurda

Hızlı tren beş yıl sonra hurda
Hızlı tren beş yıl sonra hurda

41 kişinin öldüğü 89 kişinin yaralandığı vagonlar Türkiye Vagon Sanayi A.Ş?nin bahçesinde bekletiliyor. FOTOĞRAF: ZAFER TOKUŞ / DHA

SAKARYA -  22 Temmuz 2004’de Sakarya’nın Pamukova ilçesi yakınlarında meydana gelen ve 41 kişinin öldüğü, 89 kişinin yaralandığı hızlandırılmış tren kazasından sonra, Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TÜVASAŞ) bahçesinde bekletilen vagonlar hurdaya çıkarılıyor.
Kazanın ardından yargı aşaması tamamlanarak Yargıtay’da bulunan hızlandırılmış tren kazasının 5. yılına girilirken, TÜVASAŞ Genel Müdür Yardımcısı ömer Selçuk Barçın, kazadan sonra inceleme için fabrikaya getirilen beş vagonun o tarihten bu yana fabrika bahçesinde bekletildiğini belirtti. Bu vagonlarla ilgili karar verilmesi için birkaç kez TCDD’ye başvurduklarını belirten Ömer Selçuk Barçın şunları söyledi: “Ceza davasının sonuçlanması için bekletmemiz söylendi. Yargı süreci bitince vagonların ıskartaya ayırmamızı istedi.”.
22 Temmuz 2004 tarihinde İstanbul Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu treni, Pamukova Mekece köyü yakınlarında raydan çıkınca 41 kişi yaşamını yitirmiş, 89 kişi de yaralanmıştı. Olayın ardından TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman ile Sakarya Sağlık İl Müdürü Aziz Ögütlü ile iki tren makinisti görevlerinden alındı. Ancak TCDD Genel Müdürü Süleyman Kahraman daha sonra görevine döndü. Diğer suçlanan kişiler de farklı birimlerde çalışmaya devam ediyor.  Ceza davasında ise iki makinist bir yıl ile  2.5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmıştı. (dha)