Hızlı tren için geri sayım başladı

Hızlı tren için geri sayım başladı
Hızlı tren için geri sayım başladı
Ankara-Eskişehir hızlı treninin deneme seferleri şubatta başlıyor. Ankara-Konya hızlı treni de 2010 yılında seferde olacak

ANKARA - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Eskişehir hızlı treninin deneme seferlerdine, en geç şubat sonunda başlanacağını açıkladı. Yıldırım, dün Swissotel’de düzenlediği basın toplantısında, Ulaştırma Bakanlığı’nın 2008  yılındaki faaliyetlerini değerlendirdi.
Ankara-Eskişehir hızlı treninin test  aşaması tamamlandı. İki küçük sorun belirlendi. Atatürk Orman Çiftliği ve Sincan’daki hemzemin geçitlerin emniyet  tedbirleri alınacak. En geç şubat sonunda da müşteri ilgisini ve memnuniyetini ölçme amaçlı seferlere başlanacak. Bilet fiyatı da ‘maliyetle başa baş’ olacak.
Ankara-Eskişehir hızlı tren hattının yapımına 2003 yılında başlanmıştı. Altyapısı tamamlanan Ankara-Konya hızlı treni de 2010 yılında hizmete girecek. 

Rekor hâlâ Atatürk’te
2008 yılında Türkiye’de demiryolunda yük taşımacılığında yüzde 43, yolcu taşımacılığında yüzde 10 artış sağlandı. Ancak demiryolu çalışması açısından hâlâ ‘Atatürk dönemi’ yakalanamadı. Yıldırım şöyle konuştu:
“1400 kilometre yeni demiryolu çalışması yapılıyor. 1923- 1946 arasında bir yılda yapılan demiryolu uzunluğu 128 kilometreydi. 1946-2003 yılları arasında bu oran, yılda 11 kilometreye düştü. 2003’ten sonra, şu anda yıl başına düşen demiryolu yapımı 107 kilometreye ulaştı. Hâlâ Atatürk döneminin rakamlarına ulaşamadık.” (Radikal)