'Hızlı tren' itirafı

Mahkeme sordu, TCDD yönetimi yanıt gönderdi: 22 Temmuz 2004'te 39 kişinin yaşamını yitirdiği Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ekspresi'ni kullanan iki makinist ile bir tren şefine hızlandırılmış tren kullanımıyla ilgili herhangi bir eğitim verilmedi.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
HAKAN TURHAN / Arşivi

SAKARYA - TCDD, 39 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren kazasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu Ekspresi'ni kullanan iki makinist ve bir tren şefinin, hızlandırılmış tren kullanımıyla ilgili eğitim görmediklerini
itiraf etti. Bu konudaki belge mahkemeye gönderildi.
22 Temmuz'de meydana gelen facia sonrasında, yetkililerin "Her türlü hazırlık yapılmıştı" açıklamasına karşın, makinistler hızlandırılmış tren konusunda eğitim görmediklerini açıklamıştı. Makinistlerden Fikret Karabulut, "İlk kez kullanıyorum" demişti. Adapazarı 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık vekilleri, hızlandırılmış treni kullanan makinistlerin hızlandırılmış trenle ilgili aldıkları hizmetiçi eğitim kurslarına ait belgelerinin gönderilmesini istemişti.
Mahkeme, TCDD'den tutuklu olan birinci makinist Fikret Karabulut, tutuksuz sanıklar ikinci makinist Recep Sönmez ile tren şefi Köksal Coşkun'un bugüne kadar aldığı hizmet içi eğitim ve kursların listesini gönderilmesini talep etti. TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kut ile Genel Müdürvekili Talat Aydın imzasıyla 9 Kasım tarihinde iki makinist ve tren şefinin meslek yaşantıları boyunca aldığı kursların listesi gönderildi. Buna göre, üç görevlinin de, hızlandırılmış tren kullanımıyla ilgili olarak kurs almadıkları ortaya çıktı. Makinistlerin avukatı Mustafa Kıvanç, "TCDD hızlı tren kullanan makinistlere, 'Piskoteknik eğitimi, hızlı sürüş tekniği ve similatörde tren kullanma' gibi kurslar vermeliydi. Makinistlere son kurs 1996'da verilmiş" dedi.