'Hızlı' tren yola çıkıyor

Devlet Demiryolları, Pamukova faciasının ardından durdurulan 'hızlandırılmış tren' seferlerini başlatıyor. Deneme sürüşleri geçen hafta başladı. Hızın ne olacağını saptama çalışmaları sürüyor.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - TCDD, Pamukova'da 40 kişinin hayatını kaybettiği kazanın ardından durdurulan 'hızlandırılmış tren' seferlerini yeniden başlatacak. Ankara-İstanbul demiryolu hattında hızlandırılmış trenin deneme sürüşlerine geçen hafta başlandı. Yetkililer, trenin saatte kaç kilometre hızla gideceğini Avrupalı bir sertifikasyon kurumuna onaylattıracaklarını söyledi. Hızla ilgili çalışmaların Almanlarla birlikte değerlendirileceği öğrenildi.
1.5 ay sonra gelen facia
İstanbul-Ankara arasını beş saate indiren 'hızlandırılmış tren' seferlerini 4 Haziran 2004 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başlatmıştı. Ankara-İstanbul arasında eşzamanlı olarak sabah ve akşam ikişer olmak üzere dört sefer başlatılmıştı. 1.5 ay geçtikten sonra ise bir facia yaşanmıştı. 22 Temmuz 2004 tarihinde İstanbul-Ankara seferini yapan Yakup Kadri Karaosmanoğlu adlı hızlandırılmış tren, Sakarya'nın Pamukova ilçesinde raydan çıkarak devrilmişti. Kaza sonucu 40 kişi hayatını kaybederken, 80 kişi yaralanmıştı.
Hızlandırılmış tren faciasının ardından altı ay geçerken, TCDD yönetimi konuyu yeniden gündemine aldı. TCDD'nin hızlandırılmış tren seferlerinin yeniden başlatılması için deneme sürüşlerine başladığı öğrenildi. Bu çerçevede, Ankara-İstanbul arasında şimdiye kadar iki deneme sürüşü yapıldı. 15 deneme sürüşünün daha yapılacağı öğrenildi.
Erdoğan davet etti
TCDD yetkilileri bağımsız bir sertifika kuruluşuna trenin ne kadar hız yapabileceğine ilişkin bir rapor hazırlattıracaklarını söyledi. TCDD, Ankara-İstanbul arasındaki hattın hangi bölümünde kaç kilometre hız yapılacağına ilişkin olarak ise Almanya'dan destek alacak. Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'özel daveti' üzerine Türkiye'ye gelen Alman Demiryolları Genel Müdürü Helmuth Mehdorn ile konu masaya yatırıldı. Yapılacak ortak çalışmadan sonra Almanlar, viraj ve yollardaki hız sınırını tek tek belirleyecek, onarıma ihtiyaç bulunan bölümlerin tamir edilmesini isteyecek. Alman uzmanların karar vereceği onarım işleri belirtilen standartlar çerçevesinde TCDD tarafından yapılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7352077352070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.