Hızlı trene ad bulma anketinde Yıldırım ve Turkuaz önde

ANKARA - TCDD’nin 13 Mart’ta sefere başlaması planlanan Ankara-Eskişehir hızlı trenin adının belirlenmesi için başlattığı ankette en çok önerilen isimler ‘Turkuaz’ ve ‘Yıldırım’ oldu.  www.tcdd.gov.tr internet adresinde 6-9 Şubat tarihleri arasında düzenlenen ankete 55 bin kişi katıldı.
Ankette en çok önerilen isimler sırasıyla şöyle; Yıldırım, Turkuaz, Kardelen, Türk Hızlı Treni, Türk Yıldızı, Çelik Kanat ve Yüksek Hızlı Tren. 

Yüzde 50 indirimli
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, en çok önerilen isimlerden oluşan listeyi Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sundu. TCDD Genel Müdürlüğü, hızlı tren bilet ücretinin belirlenmesi için sürdürdüğü çalışmalarda son aşamaya geldi. Bilet ücretini 30 liranın üzerinde olarak belirleyen TCDD, vatandaşların hızlı trene alışması için başlangıçtaki promosyonlu ücreti yüzde 50 indirimli olarak uygulamaya koyacak. 

‘Ankara-Bursa’: 4 saat
Hızlı tren, Ankara’dan Bursa, Kütahya, İstanbul ve İzmir’e gidenlerin yolculuk süresini de kısaltacak.
Eskişehir Garı’ndan Bursa’ya otobüs seferi yapılmasını planlayan TCDD,  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile görüşmelere başladı. TCDD  yetkilileri, karayoluyla altı saat süren Ankara-Bursa yolunun  otobüs bağlantılı hızlı tren ile dört saate ineceğini vurguladı. Eskişehir’den hızlı tren bağlantılı tren seferleriyle de Kütahya, İstanbul ve İzmir’e daha kısa sürede yolcu taşınabilecek. (aa)