Hızlı trenle organ transferi

Hızlı trenle organ transferi
Hızlı trenle organ transferi
Türkiye'de ilk kez YHT ile Konya'dan Ankara'ya organ transferi yapıldı.

ANKARA - Türkiye 'de ilk kez yüksek hızlı tren (YHT) ile transfer edilen organ, ameliyat için bekleyen hastalardan birine nakledilmek üzere Ankara'da Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırıldı.

Konya'da B.Ö, adlı erkek hastanın geçirdiği trafik kazası sonucu kaldırıldığı Konya Özel Medicana Hastanesinde beyin ölümü gerçekleşmesinin ardından, organları yakınları tarafından bağışlandı.

Ölen kişinin pankreası YHT ile Ankara'ya nakledilirken, böbrekleri ve karaciğeri karayolu ile Antalya'ya, kornealar ise Konya Numune Hastanesine gönderilmişti. (aa)


  http://www.radikal.com.tr/115353411535342

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Saygısızlık - soulera

  Zaten bağışlar yetersiz, bari biraz saygılı olun da insanları bağıştan soğutmayın. Bağışçısının hak ettiği saygı organa da gösterilmeli. Organ taşıma prosedüründe "trenin ön camına süs köpeği gibi yapıştırmak" varsa ben bağıştan vazgeçiyorum.

  Sağlık personeli makinist mi olmuş? - GaletaUnu

  Acayiplikler ülkesinden bir örnek daha. Makiniste emanet edilmiş, sanırsın bavul. Şehirlerarası otobüs firmalarında da evrak emaneti kaptan şoföre bırakılır. YHT hızı için böyle bir yola gidilmiş olabilir ama görevli bir memur, organ kutusunu ibaresiz şekilde taşımalıdır. Makiniste evrak emanet edilirmiş gibi organ emanet edilmiş. Makinistin dikkatini dağıtmaktan başka bir işe yaramaz. Sağlık personeli mi yetmemiş?