Hâkim baba yeni katsayı kararını da iptal ettirmek için Danıştay'a başvurdu

İZMİR - Hâkim Erhan Atlı, YÖK’ün yeni katsayı düzenlemesinin önümüzdeki sınavda uygulanmaması için Danıştay’a başvurdu. İzmir 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Erhan Atlı, YÖK’ün yeni katsayı kararıyla, ‘hukukun arkasından dolanmaya çalıştığını’ savundu.
YÖK’ün ilk girişimi, üniversiteye girişte katsayı farkını kaldırmak olmuştu. Ancak İstanbul Barosu konuyu Danıştay’a götürdü. Danıştay, kararı iptal etti. Katsayı geri gelmiş oldu. Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık’ta yeni bir karar aldı. 0.3 ve 0.8 ’lik katsayıları 0.13 ve 0.15 yaptı. Yani neredeyse ‘yok’ hale getirdi.
İkiz çocukları bu yıl üniversite sınavına girecek olan Atlı ise yeni kararın bu yıl uygulanmaması için Danıştay’a başvurdu. Atlı dilekçesinde özetle şöyle dedi:
“Velisi bulunduğum çocuklarım 2006-2007 öğretim yılında liseye başladı. O dönemde geçerli kurallara göre gelecekte hukuk fakültesinde okumak düşüncesiyle alan tercihlerini yaparak Türkçe-matematik grubunda eğitim aldılar. Getirilen yeni sistem ile sayısal grubundan birçok öğrenci hukuk-siyasal gibi TM grubunun tercih edeceği okullara yönelmişler. Bu husus dershanelerdeki bölüm ayrışmalarında da açıkça ortaya çıkmıştır. Matematik-fen grubunu seçen öğrenciler açısından yarışta avantaj sağlanmıştır. Devlet, kamu kurum ve kuruluşlarının işlemlerinde, hukuk devleti ve eşitlik ilkesi ve güvenilirlik ilkelerini zedelememesi gerekir.”
Atlı şunları istedi: Yeni katsayı kararının 2009-2010 öğretim yılı içinde uygulanmaması. Sınavda eskiden olduğu gibi kendi alanını seçenlere 0.8, alan dışını seçenlere 0.3 katsayının uygulanması. Bu amaçla yeni yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması ve iptal edilmesi. (aa)