Hâkim de tanık, doğalgaz faciasında ihmaller var

Hâkim de tanık, doğalgaz faciasında ihmaller var
Hâkim de tanık, doğalgaz faciasında ihmaller var
Çankaya'da yılbaşı gecesi yedi üniversite öğrencisinin kaldıkları evde doğalgaz zehirlenmesi sonucu ölümüyle ilgili davanın ilk duruşması yapıldı.MESUT HASAN BENLİDuruşmada Başkent Doğalgaz A.Ş.’nin eski genel müdürü Veysel Karani Demir, “Biz kullanıcıları evlerine gönderdiğimiz yazılarla bilgilendiriyoruz” diye savunma yapınca hâkim, “Ben de o evin yakınında oturuyorum. Uyarı yapıldığını görmedim” dedi. Hâkim ağlamaktan ifade veremeyen gençlerin ailelerine ise “İki oğlumla olaydan hemen sonra evin yakınındaydık. Oğullarım eve gelince ağladı. Acınızı anlıyorum” dedi.
Yılbaşı gecesi Çankaya Birlik Mahallesi Yeşilvadi Apartmanı 3 nolu dairede yaşanılan doğalgaz zehirlemesi sonucu, Bilkent Üniversitesi hazırlık bölümü öğrencisi yedi genç hayatını kaybetmişti. Olay nedeniyle eski Başkent Doğalgaz A.Ş Genel Müdürü Veysel Karani Demir ile eski EGO Genel Müdürü İhsan Fincan’ın arasında bulunduğu 13 kişiye ‘taksirle ölüme neden olmak’tan dava açıldı.
Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 11 sanık ve avukatları ve gençlerin aileleri katıldı. Duruşmada ilk savunmayı Demir yaptı. Mahkeme başkanı Demir’in kimlik bilgilerinin tespiti sırasında “Ben genel müdürüm” şeklindeki beyanına tepki göstererek “Neyin genel müdürüsün bin tane genel müdür var” diyerek çıkıştı. Demir, ifadesinde “Başkent Doğal A.Ş’nin sorumluluk alanı gazın konuttaki sayaca ulaşmasına kadardır. Biz gaz kullanıcıları gazeteler aracılığıyla ya da evlerine gönderdiğimiz uyarılarla sürekli bilgilendiriyoruz” dedi. Demir’in konut sahiplerine uyarı yaptıklarını söylemesine Mahkeme Başkanı Hakkı Elvan tepki göstererek, “Ben de o eve yakın bir yerde oturuyorum ama uyarı yapıldığına dair herhangi bir şey görmedim” dedi.
EGO eski Genel Müdürü İhsan Fincan da EGO ve Başkent Doğalgaz’ın sorumluluk alanının doğalgazın sokaktaki ana hatta ulaşmasıyla bittiğini öne sürdü. Evin kombinin bakımını yapan Makine Mühendisi Mustafa Erdal Us “2008’in mart ayında kombinin bakımı için eve gitmiştim. Kombinin su bombası bozulmuştu” diye konuştu.
Mahkeme aralarında çocukların anne ve babalarında bulunduğu 12 kişinin davaya müdahillik başvurusunu kabul etti. Sanıkların suçlamaları kabul etmemesi üzerine müşteki Güler Tozburun ‘Herkes suçsuzsa bizim çocuklar mı’ dedi. Aileler ifade verirken gözyaşlarına hâkim olamadı. Mahkeme Başkanı da “Acınızı paylaşıyorum. İki oğlum kurtarma çabaları için eve akın ettiler. Sonra gelip ağladılar uzun süre” dedi.

Demir ‘Yarı çıplaklar’ demişti
Demir olaydan hemen sonra düzenlediği basın toplantısında gençlerin yarı çıplak halde olduğunu söylemişti. Demir daha sonra Radikal’e yaptığı açıklamada ülkücü ve milliyetçi olduğu için istifasını istediklerini açıklayarak “Ülkücü milliyetçi olarak hata da yapabilirim ama benim burada bir hatam olmadığını söylüyorum. Ben asla AKP bürokratı değilim, devletin bürokratıyım. Zaten vurulmak istenilen ben değilim” demişti.