Hâkim hanımın şanslı köpekleri...

"Yavru köpekler sokakta çocukların ellerindeydi. İki yavrunun kulağını kesmişlerdi. Onları öylece bırakamazdım." Bırakmadı da.
Haber: MURAT KİBRİTOĞLU / Arşivi

ADANA - "Yavru köpekler sokakta çocukların ellerindeydi. İki yavrunun kulağını kesmişlerdi. Onları öylece bırakamazdım." Bırakmadı da. Mardin'in Dargeçit ilçesinde görevli hâkim Edibe Funda Yılmaz, anneleri zehirlenen yavruları kaptığı gibi evine götürdü. Ancak yavrular büyüdükçe bakımları da zorlaştı. Sokakta ise onları eziyet bekliyordu. Yılmaz inrernette onlara bir yuva aradı ve Adana'da buldu: DOHAYKO. Köpeklerini, 400 YTL'ye tuttuğu taksiyle Mardin'den Adana'ya gönderdi.
Önce evinde baktı
Dargeçit'te anneleri bir süre önce kimli-ği belirsiz kişilerce zehirlenen dört yavru köpek kaderleriyle baş başa kaldı. Anne korumasından mahrum kalan yavru köpekler, sokakta çocukların 'eğlencesi' haline geldi, ikisinin kulakları bile kesildi.
Bu duruma seyirci kalamayan hâkim Edibe Funda Yılmaz, çocukların elinden aldığı yavrulara bir süre kendisi baktı. Köpekler büyüdükçe evde bakımları da zorlaşıyor, ancak onları yeniden sokağa terk etmek Yılmaz'ın içine sinmiyordu. Bir arayışa girdi. Yavruları Adana'daki hayvan barınağına göndermek için Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık ile görüştü. Çıtırık yavru köpekleri kabul edebileceklerini söyledi. Bu bilgiyle sevinen Yılmaz, hemen bir taksi tuttu, 400 YTL verdi ve yavruları Mardin'in Dargeçit ilçesinden 700 kilometre uzaktaki Adana'ya gönderdi. Yılmaz, bütün bu çabasına karşın yavru köpekleri gönderirken çok üzgündü:
"Onlardan ayrılmaya mecbur kaldım. Yavrular büyümeye başlayınca evimde bakamaz oldum. Onları çocukların elinde eziyet göreceklerinden korktuğum için sokağa bırakamadım."
Mardin'den, Adana'ya gece yarısı gelen yavru köpekleri karşılayan DOHAYKO veterineri Serdar Sayar, köpeklerin çok iyi bakıldığını, aşılarının yapılması ardından en kısa sürede sahiplendirileceğini söyledi.
Eziyetin cezası 100 YTL
Yasalar, hayvanlara eziyet eden kişiye 100 YTL idari para cezası öngörüyor. Sahipli hayvanlar ayrıca sahiplerinden uzaklaştırılıyor, muhafaza ve bakım için bir başkasına teslim ediliyor. Korunma ve bakım masrafı da hayvan sahibinden alınıyor. Adalet hayvanlara eziyeti yasaklarken, bazen de hâkim Yılmaz'ın yaptığı gibi onlara kendi şefkatli ellerini uzatıyor.