Hâkim Kaçmaz, bakanılık müfettişlerinden şikâyetçi

ANKARA - Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz’ın avukatı Baykal Doğan, müvekkili hakkındaki soruşturmadaki usule aykırılıklar nedeniyle, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı ve müfettişler hakkında Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’na suç duyurusunda bulunduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yargılanması gerektiği yolundaki kararlarıyla gündeme gelen Kaçmaz hakkında Adalet Bakanlığı soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sürerken dün bürosunda basın toplantısı düzenleyen Kaçmaz’ın avukatı Doğan, müvekkilinin telefonlarının, ‘Görev suçları’ kapsamında dinlendiğinin Adalet Bakanlığı’nca açıklandığını belirterek, şunları söyledi:
“Müvekkilimin yasada yer almadığı halde görev suçundan dinlenmesi ve bunun basına duyurulması, konuşmaya ilişkin birtakım belgelerin basına servis edilmesini kabul etmek mümkün değildir. Soruşturma sırasında yürütülen tüm usule aykırılıklar nedeniyle, Teftiş Kurulu Başkanı ve soruşturmacı müfettişler hakkında gereğinin yapılması için Yargıtay 1. Başkanlar Kurulu’na suç duyurusunda bulunduk. Türk ve İslam hukuku sisteminde dahi bu tür bir yargılama örneği yoktur.” Doğan, yaptıkları suç duyurusunun yanı sıra Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı ve 3 Eylül’de kurul tarafından yapılan basın açıklamasını kaleme alan görevliler hakkında da ‘Soruşturmanın gizliliğini ihlal, Adil yargılamayı etkileme, Kamu görevlisine hakaret, Tehdit ve İftira’ suçlarından suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. (Radikal)