Hâkim Kaçmaz'ın komplo iddiasına MİT yanıtı: Karadağ'ı tanımıyoruz

MİT, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz'ın İzzet Karadağ isimli bir kişi kullanılarak kendisine komplo kurulmaya çalışıldığı iddiasına yanıt verdi: "İzzet Karadağ'ı tanımıyoruz."Kaçmaz, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) telefon dinlemeleriyle ilgili ikinci tespit incelemesi yapılması gerektiği yönündeki kararının ardından, MİT ile karşı karşıya gelmişti. Kaçmaz geçen hafta hakkında açılan ceza davası için Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ne savunmasını verdikten sonra, şu iddiayı gündeme getirmişti: “Benim, yağma suçundan 10 yıl hapis cezası verdiğim bir sanık... İzzet Karadağ ismi. Bu yakalamalı, şu anda da aranıyor. Tesadüfen öğrendim onu. Bir avukata giderek, bir MİT mensubu olduğunu söylediği Hakan isimli biri ‘Gel seni bundan kurtaracağız. Bir yere silah gömeceğiz, askeri mühimmat gömeceğiz. Bunu, seni yakaladığımızda Osman Kaçmaz’ın talebi doğrultusunda gömdük dersin’ demiş. Bunu avukata anlatıyor.”
Kaçmaz Karadağ’ın bir hafta sonra da “Osman Kaçmaz’la ilgili bir sürü şey yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğim” dediğini anlattı.
Kaçmaz’ın iddialarına MİT dün yazılı bir açıklamayla yanıt verdi:
“İzzet Karadağ, kurumumuzca tanınmamaktadır. Bu itibarla MİT kimliği verilmesi gibi teamül dışı uygulamada bulunulması mümkün değildir. Kendisini kurum ile bağlantılı göstererek çıkar sağlama girişimleri sıkça karşılaşılan vakalardır. Hal böyle iken, mesnetsiz iddia ve şayiaların özellikle somut delilleri esas alması gereken şahıs ve kurumlarca doğru kabul edilerek kamuoyuna yansıtılması üzüntü vericidir.”

Kaçmaz’a Yargıtay’da dava
Bu arada Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaçmaz hakkında, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal’ suçlarından kovuşturma açılmasına karar verdi. Kaçmaz’a avukatı Baykal Doğan, ‘görevi kötüye kullanma’ suçunun müvekkilinin ‘izinli olduğu dönemde kendisini, göre-vine iki saat erken başlamış gibi göstermesi’, ‘hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal’ suçunun ise ‘Kocaeli Başsavcısı’nı telefonla arayarak, dinlendiğini söylemesi’ iddialarına dayandırıldığını kaydetti. Müvekkilinin görevine zamanında başladığını savunan avukat Doğan, Kocaeli Başsavcısı’nın da dinlenmediğinin ortaya çıktığını ileri sürdü. Kaçmaz, birinci sınıf hâkim olduğu için Yargıtay’da yargılanacak. (Radikal)