@ismailsaymaz

Hâkim Köse'den isyan: Odasının altında eylem yapsak, savcı belki kurtulurdu

Hâkim Köse'den isyan: Odasının altında eylem yapsak, savcı belki kurtulurdu
Hâkim Köse'den isyan: Odasının altında eylem yapsak, savcı belki kurtulurdu
Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alındığı sırada destek için İstanbul Adliyesi'ne gelen Hâkim Nuh Hüseyin Köse, eylem nedeniyle binayı boşaltan meslektaşlarını eleştirdi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL – Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın rehin alındığı haberinin duyulmasının hemen ardından İstanbul Adliyesi’ne giderek meslektaşlarını seferber etmeye çalışan Hâkim Nuh Hüseyin Köse, “Adliyede 800-1000 civarında hâkim savcıyla, Berkin Elvan soruşturmasında şüpheli polislerin bulunup yargı önüne çıkarılması konusunda, hâkim ve savcılar olarak söz veren bir eylem yapmak istedim. Maalesef etrafta kimse yoktu. Savcı beyin penceresinin altında 6 saat boyunca ‘Söz veriyoruz’ diye bağırsaydık, protesto eylemi yapsaydık, belki onlar da etkilenecekti. Söz aldık diyerek, belki eyleme son vereceklerdi” dedi.

İstanbul Anadolu Adliyesi 48. Asliye Ceza Hâkimi Nuh Hüseyin Köse, savcının rehin alındığı yönündeki haberi duyar duymaz Çağlayan Adliyesi’ne gittiğini belirtti. Arabuluculuk çalışmasına katkıda bulunmak veya hâkim ve savcılarla birlikte eylem yapmayı tasarladığını kaydeden Köse, şunları söyledi:

“Kafasına silah dayanmış savcı görüntüsü son derece rahatsız edici ve küçük düşürücüydü. Refleks olarak, 'eylemcileri protesto edelim' dedim. Fakat adliye boşaltılmıştı. Etrafta kimse yoktu. Dışarıda sadece, silahlı eylemcilere destek için gelen 15-20 kişi vardı, slogan atıyorlardı. Onlardan birkaçı beni tanıyarak yanıma geldi. Onlara, savcının kafasına silah dayamanın adalet anlayışına darbe vurduğunu, hukukun herkese lazım olduğunu söyledim ve dedim ki: ‘Bu hareket, bugüne kadarki tüm demokratik kazanımların çoğunu yok etti. Bundan sonra her türlü antidemokratik yasanın vebali bu işin boynunadır.’ Bana eylemcilerin kötü niyetli olmadığını, kan dökmek istemediklerini ve eylemlerine son vereceklerini söylediler. Adliyede 800-1000 hâkim savcıyla, Berkin’e ateş eden polislerin yargı önüne çıkarılması için hâkim ve savcılar olarak söz veren bir eylem yapmak istedim. Maalesef etrafta kimse yoktu. Tweet attım ve bu duruma isyan ettim. Biz hâkim ve savcılarda karşı koyan bir kültür gelişmemiş. Eğer savcı beyin penceresinin altında altı saat boyunca ‘Söz veriyoruz’ diye bağırsaydık, protesto eylemi yapsaydık, belki onlar da etkilenecekti. Ve ‘Söz aldık’ diyerek, belki eyleme son vereceklerdi.”

‘ÖNÜMÜZDEN SEDYEYLE GEÇTİ’

Daha sonra adliyeye, rehine eyleminin yapıldığı altıncı kata çağrıldığını ifade eden Köse, şöyle devam etti:

 “Savcı beyin kapısının önünde bir hayli polis kalabalığı vardı, birtakım hazırlıklar yapılıyordu. Arabulucuların kimler olduğunu sordum; Ümit Kocasakal, Sami Elvan ve ÇHD’li avukatları söylediler. Uzlaşma ortamının kalktığını görünce ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın aranması gerektiğini söyledim. Savcılar ilgilendiler. Ben telefon numarasını bulup Kozağaçlı’yı aradım. Kozağaçlı, aslında gelmek istediğini, fakat elektrik kesik olduğu için sorun çıktığını söyledi. Kendisine krizi çözmesi konusunda katkı sunması gerektiğini anlattım. Savcı arkadaşlarımızdan biri, Kozağaçlı’nın getirilmesi için birkaç yere ulaşmaya çabaladı. Fakat polis şeflerinden biri ‘Duruma hâkimiz, içerideki ekibimiz son derece profesyonel, ne yapacağını biliyor’ dedi ve orayı boşaltmamızı istedi. O kata Ümit Kocasakal çıktı sadece. İki kere çağrıldı. Daha sonra bomba sesi ve yoğun silah sesleri duydum. Biz birinci katta ve baro odasındaydık. Önümüzden sedyeyle ve kalbine masaj yapılarak savcı beyin geçtiğini gördüm.”


  http://www.radikal.com.tr/132726513272655

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Mutlu YÜCEL - user913985

  Sayın Köse cesaretini kutlarım. Ne yazık ki cesaret diyorum. Mayası demokrasi ile yoğrulmuş ülkelerde bu tür olaylar karşısında senin önerdiğin ?Berkin?e ateş eden polislerin yargı önüne çıkarılması için hâkim ve savcılar olarak söz veren bir eylem yapmak istedim ?eyleme destek veren çok olur. Çünkü adalet dağıtan düzenleri korkusuz, mert insanlar yetiştirir. Biz dâhil, Arap, Acem, Suriye, Rus, K.Kore, gibi ülkelerde, samimi yandaş, gözü pek kahraman az olur. Bu meziyetlerin hepsi demokrasi içinde harman olur. Düzen adaletle vatandaşını kucakladığı oranda yiğit yetiştirir. Kayırmanın, hilenin hurdanın, küstürüp ötelediği insanların bol olduğu yerlerde güzellikler, sevgi samimiyet yeşermez. Ondandır ki sıklaşan insan pır olur. Ondandır ki bin kişiden bir tek kişi dahi yanında yer almaz. Bu satırları daha birkaç gün önce bir yorum olarak yazmıştım. Bu olay söylediğimi doğrular nitelikte.Saygılarımla.

  teslim - Dedemkorkut

  Evet, zaten bazılarının becerebildiği tek şey eylem. Bu zihniyet iktidara gelse ülkeyi de eylemlerle yönetir. Bir taraftan, DHKP-C li asla teslim olmaz derken, öbür taraftan operasyon kimse ölmeden bitirilebilirdi diyorlar. Sırf konuşmuş olmak için konuşanlara hayret ediyorum.

  Hakim bey güzel demiş de... - _poseidon_

  Hakim bey güzel demiş de, birilerinin derdi o değil ki, amaç birilerini kurban edip seçimleri etkilemek...

  EMNİYET'İN YÖRÜNGESİNDEKİ YARGI - m.rozbilen

  Adalet teşkilatı artık acınacak durumda. Kendi inisiyatifi ile hareket edemez duruma getirildi. Emniyet ne derse o. Nitekim bir veya iki polis'in ismini açıklamamak uğruna savcıyı feda ettiler. Operasyon sonunda çıkıp konuşan Em.Müdürünü savcı vekili ağzı açık dinledi. Oysa direksiyonu elinde tutan savcı olmalıydı. Maalesef Em.Müdürünün emrindeymiş gibi onun söylediklerini tasdik etmekle yetindi. Hukuk fakültelerinde okutulan " bağımsız hakim, hakim teminatı, emir ve talimat verilemezliği, tabii hakim, bağlantısız hakim, takdir hakkı" gibi kavramlar 12 Eylülle birlikte hızlanarak günümüzde yok edildi. Artık bu vasıfların hiç biri yok. Kararların dahi bir yerlerden evvelce verildiği kanısı hakim. Hakim sadece kararı okuyarak tebliğ ediyor, o kadar. Böyle bir teşkilatın, kendi mensubunu inisiyatif kullanarak kurtarma şansı ne kadar? Sakal bir sefer kaptırılmış, kurtulmanın çaresi acil DEMOKRASİ.

  demokrasi kültürü - user1002376

  Hakim beyin duyarlılığı takdire şayan ama ülkemizdeki demokrasi kültürü her geçen gün darbe üstüne darbe almaktadır. Yargının siyasallaşmasıyla ilgili o kadar çok örnek yaşandı ve yaşanıyor ki aydınlarımız sanki kış uykusunda. Bence bu olay bir neticedir ve aydınların bu neticenin sebepleri üzerine daha fazla kafa yorması gerekir.