Hâkim-savcıya zam yolda

Hükümet, hâkim ve savcı maaşına yüzde 4-21 arasında zam yapacak. Yeni tasarıya göre, alt kademedeki hâkim ve savcılar 205 milyon lira zam alabilecek.

ANKARA - Yargıda maaşlar yüzde 4-21 artacak.
Hükümet tarafından hazırlanan yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda oluşturulan alt komisyonda görüşülecek. Tasarıda birinci sınıf hâkimler ile hâkim adayları ve yüksek yargıçlara düşük, alt kademedeki hâkim ve savcılara ise daha yüksek oranda zam öngörülüyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri, 3 Kasım 2002 seçimlerinden kısa bir süre önce, dönemin hükümetince üst kademe hâkim ve savcıların görev ve temsil tazminatlarının artırıldığını, bu nedenle yeni artışın düşük tutulduğunu belirtti. Tasarı bu haliyle kabul edilirse, 850 milyon lira olan hâkim adaylarının maaşı 86 milyon lira yükseltilecek. Halen 2 milyar 450 milyon-3 milyar 75 milyon lira olan yüksek yargı organlarının üye ve başkanları ile 2 milyar 400 milyon lira düzeyinde olan birinci sınıf ve birinci sınıfa ayrılmış hâkim ve savcıların maaşlarında, 120 milyon liralık artışa gidilecek.
En yüksek zammı, ikinci sınıf ve daha alt kademedeki hâkim ve savcılar alacak. Maaşları 975 milyon-1 milyar 250 milyon lira olan bu grubun maaşlarında 205 milyon liralık artış yapılacak. Artışlar, tasarının yasalaştığı ayın 15'inden itibaren geçerli olacak.