@ismailsaymaz

'Hâkim talep yazısıyla işlem yapar'

'Hâkim talep yazısıyla işlem yapar'
'Hâkim talep yazısıyla işlem yapar'
MİT'in 'koordine hâkim' iddiasını kararda imzası bulunan Hâkim Metin Özçelik yalanladı. Özçelik, "Hâkim talep yazısıyla işlem yapar" diye konuştu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

MİT’in Taraf gazetesi yazarları ve Prof. Dr. Mehmet Altan’ı hâkimlerle koordinasyon çerçevesinde dinledikleri yönündeki açıklaması, kararda imzası olan hâkimlerden Metin Özçelik tarafından yalanlandı. Öte yandan kararda imzası olan Hâkim Oktay Acar’ın ise 4 Kasım 2009 tarihli MİT’le ilgili kararından üç gün sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi’nin Hanefi Avcı’yı sahte isimle takibe almasına da imza attığı ortaya çıktı.
Telefon dinleme davasına savunma gönderen MİT, mahkemeleri aldatarak değil gizli servis faaliyetlerinin gizli yürütülmesinin zorunlu olduğunu bilen/takdir eden hâkimlerle kurulan koordinasyon çerçevesinde sahte isimlerle dinlediğini belirtmişti. Kararda imzası olanlardan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Metin Özçelik, Radikal’e yaptığı açıklamada MİT’le koordinasyon kurduğu iddiasının asılsız olduğunu ifade etti. Özçelik, şunları söyledi: “Sadece MİT değil, emniyet ve jandarmanın da talep yazılarında, o ana kadarki çalışmalarıyla tespit ettikleri kadarıyla kod isim söylenir, biz de bununla ilgili karar veririz. Her üç kurumun da kod isim dışında gerçek isimleri bilmediği kabul edilir. Biliyorsa yazmak zorunda. ‘Kod isim bu, gerçek isim budur’ der. Evraka sadece kod isim yazılıysa bu o kurumun o anki bilgilere göre kod ismini öğrenebildiği ve bununla ilgili işlem yapmak istediği anlaşılır. Talep yazısı ortadadır. O resmi yazının yanında hiç kimse sözlü olarak ya da başka şekilde bu konuyla irtibat kurmamıştır. Koordine de kurmamıştır. Hâkim resmi talep yazısıyla ilgili işlem yapar. Bunun dışında resmi kurumlarla ya da başka kurumla hâkim başka şekilde koordine kurmaz. Hâkim belgeyle konuşur.”

Emniyet de karar aldı

Bu arada MİT’in 4 Kasım 2009 tarihli ‘dinleme’ talebine onay veren hâkimlerden Oktay Acar’ın, İstanbul İstihbarat Şubesi’nin Hanefi Avcı ve arkadaşı Nejdet Kılıç’ın telefonlarını ‘sahte isimlerle’ dinletme kararını da imzaladığı ortaya çıktı. Acar’ın imzaladığı evrakta; sadece IMEİ numaraları üzerinden Avcı’nın T.Ç. adlı bir üniversiteli adına aldığı telefonunun ‘İbrahim Sağlam’ adıyla, dinlendiği öğrenildi.