Hâkimden askerlik eleştirisi

Hâkimden askerlik eleştirisi
Hâkimden askerlik eleştirisi
Sahte çürük raporu davası'nın gerekçeli kararında 'zorunlu askerlik' sistemine eleştiriler yöneltildi. Kararda, "Agarya ve kölelikten daha beter" değerlendirmesi yapıldı.
Haber: FATİH YAĞMUR / Arşivi

Kamuoyunda ‘Sahte çürük raporu davası’ olarak bilinen davanın gerekçeli kararında Türkiye ’deki ‘zorunlu askerlik’ sistemine sert eleştiriler yöneltildi. Kararda, askere alınanların ekonomik ve sosyal durumunun dikkate alınmadığı, askerlerin psikolojik ve sosyal açıdan mağdur edildiği ifade edilirken, Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) fiziksel koşulların yetersizliği “Askerlerin yattıkları yerler, yedikleri-içtikleri standartların bir hayli altındadır” sözleriyle ifade edildi.
İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz sanığı emekli askeri hâkim Ahmet Zeki Üçok ile beraber 17 sanığın yargılandığı, 11’inin ceza aldığı davanın gerekçeli karar açıklandı. Dr. Salih Akyürek’in ‘Zorunlu Askerlik ve Profesyonel Ordu’ adlı çalışmasından, uzmanların görüşlerinden ve köşe yazarlarından alıntılara yer verilen kararda özetle şöyle denildi:
SİSTEM MAĞDUR EDİYOR: Zorunlu askerliği temel alan yasa 1927’de çıktı. Bugüne kadar, süresi kısalmakla birlikte, askere alma usul ve esaslarında önemli bir değişiklik olmadığı görülmektedir. Türkiye’deki zorunlu askerlik sürecinin, Avrupa ile kıyaslandığında daha katı ve toplumdan yalıtılmış bir uygulama olduğunu tespit etmek gerekmektedir. Sistem, evli olan ve ailesine bakacak kimsesi olmayan insanları dahi yaşadığı yerden farklı ve uzak bir garnizonda, ailesi için bir sosyal güvence sağlamadan askere alıp, şahsı ve aileyi sosyal, psikolojik ve ekonomik açıdan mağdur edebilmektedir. Askerliği süresince ailesini birkaç defa görebilen pek çok asker ve ailesi için bu sürecin tahmin edilenden çok daha yıkıcı olabileceğinin düşünülmesi gerekmektedir.
EKONOMİYE DARBE: Askere alınan her bir kişi, en verimli çağında en verimsiz olabileceği bir için ekonomiden çekilen bir girişimci veya çalışan demektir. Ekonomiden çekilme süresi 19 - 27 ay arasına kadar çıkmaktadır. Bunun ekonomiye zararını ölçmek zor olmakla birlikte, buna motivasyon kaybı da eklendiğinde ekonomiye maliyetin her yıl 10 milyar doların çok üzerine çıkabileceği görülür. İş gücünü 15 ay kadar tecrübe ve eğitimden uzak tutmak ekonomide uzmanlaşmaya darbe vurmaktır.
KÖLELİK VE ANGARYA: Almanya’da bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk veya annesi bulunan kişiler devlet tarafından maaşına yakın bir gelir elde ediyor. Bizde insanlar bazen çocuğunu terk eder gibi askere gitmek zorunda kalıyor. Bu şekilde askere alınan erlere devletin verdiği aylık 19 - 20 TL civarında. Bu rakam angarya ve kölelikten daha beter, çünkü bu rakamla yakınlara bakmak bir yana şahsi ihtiyaçları dahi karşılamaz.” Karardaki bu cümle ayrıca, Anayasa’da yer alan ‘angarya yasağı’nı da hatırlatıyor.
BARINMA İMKÂNI KÖTÜ: Askerlerin yattıkları yerler, yedikleri -içtikleri standartların bir hayli altında. 150 metrekareyi bulmayan 150 kişilik yatakhaneler bile mevcut. Geçmişte Türk halkına temizlik ve hijyen öğretmeye çalışan TSK bu süre içinde bu konularda Türkiye standartlarının bir hayli gerisinde kalmıştır.

SANIKLAR MAĞDURİYETİ KULLANDI


Kararda sanıklarla ilgili de şu ifadeler kullanıldı: “Türk toplumunda askerlik kavramının kutsal bir niteliği bulunduğu aşikardır. Toplumda askerlik çağına gelen gencin bu ödevini yapmaya gönderilmesi törensel anlamda kurallara bağlandığı gibi bu ödevi yapmayanın yeteri olgunluğa ulaşamadığı varsayılmaktadır. Anayasal bir ödev olan, toplumsal olarak yapılmasına önem atfedilen askerlik hizmetini yapma çağındaki birçok kişi erteleme, bakaya kalma, yoklama kaçağı kalma şeklinde bu görevden kaçınmaktadır. Sanıkların yargılandığı birçok olayda da mağdurların bulundukları sosyal çevre, gelir durumları, çalıştıkları sektör itibariyle askerlik görevini sonra yapma ya da rahat yapma arayışı içinde oldukları, sanıkların ise bu durumu kullandığı sonucuna varılmıştır.

DÜNYADAN ÖRNEKLER


Kararda zorunlu askerlikle ilgili dünyadaki uygulamalar da anlatıldı:
Askerlerin yıllık izinleri dışında tüm mesai ve gecelerini kışlada geçirdiği ordular, sağlıklı vatandaşların seçim süreci olmadan askere alındığı ordular... (Türkiye, İran ve Mısır)
Devletin yükümlüler arasından seçim yaptığı ordular
(Çin ve İsrail gibi.
Yükümlülerin zorunlu askerlik veya alternatif kamu hizmeti arasınjdan seçim yaptığı ordular (Danimarka, Almanya gibi pekçok AB ülkesi)
AB ülkelerinde askerlerin 5 gün ve 4 gece kışlada kalıyor, Meksika’da haftasonları sadece bir gece kışlada kalınıyor. İsviçre’deki 260 günlük zorunlu askerlikte ise askerlik yılda 3’er haftalık eğitimlerle yapılıyor.


  http://www.radikal.com.tr/1144328114432813

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zorunlu Asker! - amaurot

  Zorunlu askerliğin angarya olduğunu hem de bir askerin ağzından duymuştum! Hele hele Anadolu'nun içlerinden gelen o askerlere sırf eğitimsiz oldukları için yapılanlar akıllara ziyan! Zorunlu askerlik yapan böyle nicesi Asker Haklarının farkında bile değil! "Emir kulu" tabiri nereden geldi acaba!

  - - momentum

  Bizimkiler, devletin savaşacak asker bulamadığı ve firarları önleyemediği Sakarya Savaşı yıllarında takılıp kalmışlar, eli silah tutan hiç bir ferdi kaçırmak istemiyorlar. Ama o zamandan bu zamana ahval, Adem'den o zamana olduğundan daha çok değişti. Bugünün insanları çoğu vasıflı, bir üretim sürecinin içinde yer alan, bir kariyer sürecinde ilerleyen, bilgisi, uzmanlığı veya ustalığı ile yararı dokunan, bundan ekonomik değer üreten ve kendi de bunla geçinen insanlar. Bu insanı alıp da, çağın gerisinde kalmış, hiç bir şey öğrenilmeyen, hiç bir şey üretilmeyen bir ortama 1,5 yıl bağlamak, anlamsız bir işkence ve angaryadan başka bir şey değil. Bir yetenek öldürme mekanizması. Askerlerin "herkes bu tezgahtan geçecek" ısrarını bırakmaları gerekiyor. Bu zamanda hiç bir mesleğin amatörü yok, askerin de olmaz. Hani orada bir şeyler öğrenseler, ona da amenna; ama bir piyade neferi bütün askerliği boyunca 5-10 mermi atarak askerliğini tamamlıyor. 5-10 mermi için 1,5 yıl harcamaya değmez. Milliyetçi, yurdunu seven biri olarak diyorum. Biraz akıl sadece.

  askerlik her bireye uyar mı? - ataarif

  Paralısı, parasızı, aylığı, kısa dönemi, ere başka, mesleğe göre farklı; sonuçta eşitlik ve adaletten uzak, vicdanları sızlatan bir zorunluluk.görevi ise bazıları nasıl yırtıyor, kutsallığı para/döviz ödeyene kadar demek ki!Ya kişi o dönem boyunca mesleğinde daha verimli, başarılı olacaksa, askerlik ona göre değilse?

  askerlik 2 aya indirilmeli ve oda maaşlı olmalı. - okkes cavus

  ülkemizde askerlik çok zor askere gidenler orada bazı subay astsubay ve erbaşlardan, insanlık dışı muameleler ve işkenceler görüyorlar. bu acı yanlarından biri. diyerleri askere giden kişi bir ailenin umudu bakanı koruyanı besleyeni ise, sen bunu askere alıyor o aileyi her türlü mağduriyete maruz bırakıyorsun. birde kurumlarda çlışıyor olup işden ayrılarak askere gidip dönüşde işssiz kalması. sen devlet olarak bu güvenceyi vermeden insanları askere alıyorsun, en verimli ve dinamik çağını orada harcadığın gibi iş ve ailesine bir güvencede vermiyorsun. bu nasıl bil anlayış, insanlar ne kadar mağdur oluyorlar bunu devlet hiç araştırıyor çare arıyormu acaba. birde askerlik 2 aydan fazlası çok fazla, ülkemizde vatanı için yeri geldiyinde herkes askerdir. 2 aydan fazlası tamamen angaryadır bu konu iyiden iyiye düşünülmelidir. yok paralı askerlik yok çürük raporu yok vijdani red bunların hepsi bir büyük ihmalin getirdikleridir. bunlar önlenmelidir hele paralı askerlik insanliğa ve ülkeye çok büyük bir hakarettir. para veren gitmesin fakir fukara askere gitsin bu ne kadar doğru........

  Sorumlu kim? - hyper

  Evet AKP bu sistemi kucağında buldu ama en azından son 5 yıldır bu sistemi değiştirmediği için sorumlu AKP. Askere istediği ayarı verebilen bir AKP bunda niye kılını kıpırdatmıyor. İşte bunlar özde değil, sözde demokratlığın emareleridir. Siyasi partiler yasası, seçim barajı ve din ve vicdan hürriyetinde olduğu gibi. Onlar ki her konuştuklarında apaçık yalanlar söyerler ama yine de yüzleri kızarmaz. Ama unutmasınlar ki herşeyi gören halkın bir kesimi gerekli dersi verecektir.

  Helali Hoş Olsun - ibretnüma

  Diyanet de askerlik müessesei de bu ülkenin kahir ekseriyetinin bağrına bastığı, çok değer verdiği kurumlardır. Asıl ajandası ülkeyi zayıf düşürmek kendi sapkın hayallerini malum kurumları yıpratarak elde etmeye çalışmak olanların "vay demokrasi, vay faşizm" nidalarıyla "ilkel" devlet geleneğimizi satamayız. PKK yapılanmasını demokratik yapının ham hali görüp vesayetçiliği üzerinden atmış, çeşitli kurumlarla modernleşmiş askeriyeyi faşizmin kaynağı olarak görmek malum odakların (ki sol dur bunlar) bir tuhaflığı olabilir.

  Al İşte! - BirolKurt

  Benim durumum da şudur: Bir üniversitede akademik kadroda çalışıyorum, kurum değiştirip annemin babamın yanına ailecek göçecektik. Bunu da 4 ay uğraş üzerine, binbir zorlukla başarabildim. Ne yazık ki bakaya durumda olduğum için şimdi kurum tecil işlemimi yaptırmadan beni işe almıyor, yüksek lisanstan doğan tecil hakkımı da kullandığımdan, tek çare doktora yapabilmek olarak gözüküyor. Ne yazık ki başvuracağım doktora programlarının da kesin kayıtları ya benim işe başlamam gereken tarihten sonraya kalıyor, ya da doktora programına başvuru şartlarında zaten halihazırda askerlik sorununun olmaması aranıyor (bu nasıl bir çelişkidir?). Bebeğim var 6 aylık, aileme ben bakıyorum. Çık şimdi işin içinden...