Hâkimden avukata Napolyon'lu yanıt!

Hâkimden avukata
Napolyon'lu yanıt!
Hâkimden avukata
Napolyon'lu yanıt!
Balyoz'da Avukat Değirmenci'nin "Bu davayı kimse savunamaz" çıkışına hâkim yanıt verdi: "Napolyon avukatların dilini kesmek istemiş. Başaramayınca imparatora bağlılık yemini istemiş."

‘Balyoz Davası’nın temyiz incelemesine ilişkin yapılan dünkü duruşmada ‘Napolyon’ ve ‘tutsak’ tartışmaları yaşandı. “Bu davayı kimse savunamaz; yokun neyini savunalım” diyen avukata, Mahkeme Heyeti Başkanı Ekrem Ertuğrul “Napolyon, ‘avukatların dilini kesin’ demiş, bunu sağlayamayınca da ‘İmparatora bağlılık yemini etsinler’ demişti” sözleriyle yanıt verdi.
361 sanıklı Balyoz davasının temyiz incelemesine ilişkin duruşmaya dün de sanık avukatlarının savunmalarıyla devam edildi. Yargıtay 9. Ceza Dairesi Başkanı Ekrem Ertuğrul, adli tatilin başladığını hatırlatarak, 9. Ceza Dairesi’nin nöbetçi daire olduğunu ve duruşmalara adli ara verme süresince devam edileceğini açıkladı.

Mithat Paşa vurgusu

Avukat Muzaffer Değirmenci savunmasında, sanıkların durumunu Padişah Abdülaziz’e yönelik suikast davasında yargılanan Mithat Paşa’ya benzeterek “Mithat Paşa’nın da dediği gibi bu iddianamenin de bir başı bir tarihi doğrudur. 1800’lü yıllarda Mithat Paşa’ya uygulanan ne ise Silivri’deki paşalara uygulanan da aynıdır” dedi. Avukat Haluk Demirkılıç da savunmasında “Bu dava filmlere konu olacak. Biz bu insanın hayatını mahvettik hep beraber hukukçular olarak. Tarih bizi yargılayacak. O insanlar gelecekte birer kahraman olarak tarihe geçecekler” diye konuştu.
Sanıklara yöneltilen suçlamaları ‘deli saçması’ olarak nitelendiren avukat Demirkılıç, “Kim gelirse gelsin bu davayı savunamaz. Dünyanın en ünlü yargıçları, avukatları gelsin, yokun neyini savunalım. Sadece zaman kaybediyoruz” dedi. 

‘Komutanlar tutsak’

Avukatın bu açıklamalarına Heyet Başkanı Ekrem Ertuğrul, Napolyon’un bir sözünü hatırlatarak yanıt verdi. Ertuğrul şöyle konuştu: “Heyetimiz sözlü savunmanın olmazsa olmaz olduğu görüşünde ve bilincindedir. Yanılmıyorsam Napolyon, ‘avukatların dilini kesin’ demiş, bunu sağlayamayınca da ‘İmparatora bağlılık yemini etsinler’ demişti. Savunmaya, bunlara samimi olarak inanan heyet var karşınızda, bunu bilmenizi istiyorum. Ancak savunma dokunulmazlığı kapsamında da yüklenen suçun sübutuyla ilgili savunma yapılması gerekliliktir.”
Avukat Günizi Dündar da savunmasında dava dosyasında bulunan dijital verileri eleştirerek “Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Dinletemedik. Alıp incelediğiniz için çok teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun” dedi. Dündar’ın, “Ben artık olayın dış düşmanların işi olduğuna inanmaya başladım. Affınıza sığınıyorum, bu global güç, yargıyı da yanıltmak suretiyle savaş zamanı içeriye alamayacağı bu kadar komutanı tutsak olarak içeride tutuyor” diye konuştu
Avukatın bu açıklamalarına Heyet Başkanı Ertuğrul karşı çıkarak, “Savunmanın dokunulmazlığı bağlamında amacımız savunmayı kesmemek, ancak devletin yargı organlarını hedef alan ve onu küçük düşürmeye yönelik söz ve davranışlardan önemle kaçınılmasını istiyorum. Duruşmanın hiçbir hukuki, cezai takibata mahal bırakılmadan bitirilmesini istiyorum. Ancak bizi zorlamayın. Bu konuda kastınızı aştığınızı düşünüyorum. Tutsak kelimesi, bunun devletin yargı organlarıyla yapıldığını söylemek düşündürücüdür. Bu duruşmaya nasıl başladıysak öyle bitirelim. Benim kastettiğim sanık tutuklanır, düşman esir alınır” dedi.