Hâkime kimlik sordular, bir hafta ağaç oldular!

Seçim günü Van Adliyesi'nde görev yapan çevik kuvvet polisleri hayatlarının hatasını yaptı! Aracıyla adliyeye girmek isteyen bir kişiyi durduran polis, sürücüyü tanımadığı için kimlik sordu. Aracı durdurulan kişi ise iddiaya göre...

VAN- Seçim günü Van Adliyesi'nde görev yapan çevik kuvvet polisleri hayatlarının hatasını yaptı! Aracıyla adliyeye girmek isteyen bir kişiyi durduran polis, sürücüyü tanımadığı için kimlik sordu. Aracı durdurulan kişi ise iddiaya göre "Ben hem Van 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı, hem de İl Seçim Kurulu Başkanı Mesut Kundakçı'yım" diyerek kimlik göstermeyi reddetti. Kapıda görevli çevik kuvvet polisleri Kundakçı'ya "Cumhuriyet Savcılığı tarafından bize verilen listede sizin isminiz yok" deyince tartışma büyüdü. Sinirlenen Kundakçı'nın kendi aracının camını yumruklayarak kırdığı ileri sürüldü.
68 polis ifade vermeye çağrıldı
Kundakçı intikamını seçimden sonra aldı. Ertesi yani 23 Temmuz Pazartesi, Van Emniyet Müdürlüğü'ne bir yazı yazan Kundakçı, o gün adliyede görev yapan tüm çevik kuvvet polislerinin ifadesini alacağını belirtti. Tebligatı alan 68 polis sabahın erken saatinde adliye bahçesine gidip ifade vermeyi bekledi. Ancak kimse ifadelerini almadı. Ertesi gün polisler yine adliye bahçesindeydi. O gün de polislerin ifadesini almadı. Bu manzara bir hafta boyunca devam etti. 'Hâkime kimlik sorma suçu' işleyen polisler bir hafta boyunca her gün mesailerinin bir bölümünü adliye bahçesinde ifade vermeyi bekleyerek geçirdi. Nihayet dün yetkililer araya girip Kundakçı'nı ikna etti ve olay mahkemelik olmaktan çıktı. Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü söyledi.