'Hâkimleri tatile gönderdim'

Mahkemelerdeki çok önemli 'akçalı' davaları çıkar karşılığı etkilemeye yönelik suç örgütü kurulduğu iddiasıyla açılan Neşter-2 Davası ilginç ifadelerle başladı.

ANKARA - Mahkemelerdeki çok önemli 'akçalı' davaları çıkar karşılığı etkilemeye yönelik suç örgütü kurulduğu iddiasıyla açılan Neşter-2 Davası ilginç ifadelerle başladı.
Sanıkları arasında Turkcell ile Garanti Bankası'nın kimi yönetici ve avukatlarının da bulunduğu davanın ilk duruşması Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. 19 sanık arasında bulunan eski HSYK Başkanvekili Ergül Güryel'in oğlu ve Turkcell'in avukatlığını yapan Cenk Güryel de mahkemede hazır bulundu.
Güryel, başkanın ağırlıkla telefon izleme kayıtlarından yararlandığı soruları karşısında zor anlar yaşadı. Güryel, yargıyı etkilemeye yönelik suç örgütü suçlamalarını reddederken, hiçbir hâkimle doğrudan görüşme yapmadığını anlattı.
Çarpıcı açıklamalar
'Garanti Bankası-Makro-Schöller' davaları ile ilgisi olmadığını ileri süren Güryel, bazı yargı mensuplarının KKTC'de yaptıkları tatilin Garanti Bankası grubunca karşılandığı iddiasının doğru olmadığını da şu ilginç ifadeyle reddetti: "Bu tatilin masraflarnı ben ödedim, personel gideri olarak. Tatilin davalarla ilgisi yok"
Turkcell ile Türk Telekom arasında gelir paylaşımına ilişkin davada heyet üyelerine baskı yaptıkları yönündeki iddiaları reddeden Güryel, ilginç bir itirafta da bulundu ve babası Ergül Güryel'in bu konuyu mahkeme üyeleriyle görüştüğünü açıkladı. Güryel, mahkeme başkanının, "Bu işlere baba karıştırılır mı?" sorusunu "Babam benim bulunmadığım ortamda hâkimlere baskı altında kalmamalarını söylemiş olurdu" diye yanıtladı. Güryel, dosyada adı geçen 'şef'in de babası olduğunu, "Ben babama şef diye hitap ederim" sözleriyle açıkladı.