Hâkkari'de cenaze gerginliği

Hâkkari'de cenaze gerginliği
Hâkkari'de cenaze gerginliği
Şırnak'ın Uludere İlçesi Kuzey Irak sınırında iki ayrı operasyonda öldürülen 12 PKK'lıdan biri olan "Çanşer Çempiri" kod adlı Adem Aşkan'ın cenazesi Hakkari'ye getirildi. Cenazenin toprağa verilmesinden sonra olaylar çıktı

Behçet DALMAZ -Faris BARAN

HAKKARİ-VAN - PKK ’lının cenazesi binlerce kişinin katılımıyla toprağa verilirken, operasyonun protesto edilmesi amacıyla da Hakkari kent merkezi, Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçeleri ile Van’ın Başkale İlçesi’nde ise bugün kepenkler açılmadı.

Hakkari Devlet Hastanesi morgunda bulunan PKK’lı Aşkan’ın cenazeni toprağa vermek için sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi hastane önünde toplandı. Aşkan’ın cenazesini binlerce kişi hastane morgundan aldı. Cenazenin morgdan alınması sırasında ailesi ve yakınları tarafından bir tepside de kına getirilerek morga götürüldü. Yakınları, Aşkan’la gurur duyduklarını, yapılan bu töreni de onun düğünü olarak gördüklerini söyledi.

YAKINLARI KINA GETİRDİ

Yeşil, sarı, kırmızı bezlere sarılı tabut, omuzlarda taşınarak Hakkari Belediyesi’ne ait cenaze aracına konuldu. Bu sırada tabutun üzerine de karanfiller atıldı. Ardından da kalabalık cenaze aracı ile üzerinde Hakkari bağımsız milletvekili Selahattin Demertaş’ın fotoğraflarının bulunduğu seçim minibüsünün arkasından yürümeye başladı. PKK’lı Aşkan’ın cenazesine BDP ’li Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP’li ilçe belediye başkanları, BDP İl Başkanı Orhan Koparan ile Hakkari’nin bağımsız milletvekili adayları Esat Canan, Adil Kurt ve Van bağımsız milletvekili adayı Nazmi Gür de katıldı.

BDP'DEN GÜVENLİK ÖNLEMİ

PKK’lı Aşkan’ın cenazesi, Hastane Caddesi’nden geçirildi. Kalabalık ise kısa sürede yaklaşık 40 bine ulaştı. Kalabalık, yürüyüş boyunca öldürülen PKK Aşkan’ın fotoğrafları, PKK bayrakları, Öcalan posterleri, “intikam", “Hepimiz poşulu teröristiz" pankartları taşıyıp, “Biji serok Apo(Yaşasın Apo), “Şehit namırın (Şehitler ölmez)sloganlar atarak Keklikpınar Mahallesi’nde bulunan Tekser Mezarlığı’na doğru yürümeye başladı. Bazı işyerlerinin siyah bezler astıkları görülürken, kalabalığın Hastane Caddesi üzerinde bulunan Emniyet Müdürlüğü önüne gelişi sırasında ise BDP’li görevliler ele ele tutuşarak güvenlik zinciri oluşturdu. Seçim minibüsünden ise sık sık “Provokasyonlara gelmeyin anonsları yapıldı.

Kalabalık yaklaşık 4 kilometrelik yolu yürüyerek Keklikpınar Mahallesi’ndeki Tekser Mezarlığı’na ulaştı. Mezarlık girişinde tabut cenaze aracından indirilerek, bir süre omuzlarda taşındı. Cenazenin toprağa verilmesi sırasında da yakınları fenalık geçirdi. Yakınlarını, partililer teselli etti. “Çanşer Çempiri" kod adlı Adem Aşkan’ın toprağa verilmesini ardından babası Halit Aşkan Kürtçe bir konuşma yaptı. Aşkan, oğlunun sadece kendisinin değil, tüm Kürdistan’ın şehidi olduğunu söyledi.

Kürtçe bir konuşma yapan BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı iki yüzlülükle suçladı. BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Esat Canan ise “Başbakan’a buradan sesleniyorum. Artık son olarak şunu söylüyoruz. İnsanlar ölmesin. Bu sorun çözülsün, akan kan dursun. Zaman gelecek Erdoğan karşısında muhatap bile bulamayacak" dedi.

Cenazenin toprağa verilmesini ardından da dualar okundu. Bir dakikalık saygı duruşunu ardından BDP İl Başkanı Orhan Koparan, kalabalığın taziye çadırına gitmesini, esnafın kepenk açmasını, kalabalığın ise sessizce dağılmasını istedi. Bunun ardından da kalabalık dağılmaya başladı. Bu çağrının üzerine kapalı olan dükkanlar yavaş yavaş açılmaya başlarken, bir grup ise kent merkezine doğru yürüyüşünü sürdürdü.

OLAYLAR ÇIKTI

Bu sırada da bazı gruplar yine olay çıkmasına neden oldu. Hakkari’nin Keklikpınar, Dağgöl, Pehlivan ve Katramas mahallelerinde toplanan aralarında çocuklarında bulunduğu 30’ar kişilik gruplar yollara barikat kurarak slogan atmaya başlayınca polis müdahale bulundu. Polis göstericileri tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullanarak dağıtmaya çalışırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi.

Hakkari'nin yanı sıra bölgede ilan edilen yas nedeniyle Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ilçeleri ile Van’ın Başkale İlçesi’nde de nöbetçi eczane ve fırın dışında kepenkler açılmadı. Bu arada, bir grup Başkale ilçe merkezinde basın açıklaması yaparak oturma eyleminde bulundu. Basın açıklamasını ardından 30 kişilik bir grup ateş yakıp yola barikat kurdu. Göstericileri dağıtmak isteyen polise, göstericeler taş ve molotof atarak karşılık verdi. Bu sırada okuldan çıkan öğrenciler, atılan gözyaşartıcı bombalardan etkilenirken, BDP'li yöneticiler, öğrencilerin yüzlerini limonla silip evlerine gitmelerine yardımcı oldu.

4 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mersin’de, Şırnak’ın Uludere ilçesinde düzenlenen iki operasyonda 12 teröristin etkisiz hale getirilmesini protesto etmek amacıyla esnafa tehditle kepenk kapattırdığı iddia edilen 4 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Şırnak’ın Uludere ilçesinde düzenlenen iki operasyonda 12 teröristin etkisiz hale getirilmesini protesto etmek için Şevket Sümer, Güneş, Çilek ve Demirtaş mahallelerinde esnafa tehditle kepenk kapattırıldığı ihbarı üzerine, Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon düzenledi.

Operasyonda 4 kişi yakalandı.

Yetkililer, 4 zanlının yaşlarının 18’den küçük olduğunu bildirdi.

BATMAN’DA 5 BİN KİŞİ YÜRÜDÜ, POLİSLE ÇATIŞTI

Uludere’de 12 PKK’lının öldürülmesini protesto etmek için Batman’da aralarında BDP’nin desteklediği bağımsız milletvekili adayı Bengi Yıldız’ın da bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi Turgut Özal Bulvarı üzerinde toplandı. Göstericilerin yürüyüş yapmasını polis izin vermedi. BDP’liler polis yetkilileriyle görüşürken, çevik kuvvet polislerinin etrafında toplandığı BDP’li İl Genel Meclis Başkanı Salih Aktan, "Bırakın yürüyelim. Burası özgürlük ve barış meydanıdır. Neden halktan korkuyorsunuz? Halkın demokratik talebine izin vermiyorsunuz" dedi.

BENGİ YILDIZ, ESNAFA KEPENKLERİNİ AÇMALARI ÇAĞRISI YAPTI

Daha sonra BDP seçim otobüsü üzerine çıkan bağımsız milletvekili adayı Bengi Yıldız, bir günlük kepenk kapatma çağrısı yaptıklarını belirterek, "Biz bir günlük kepenk kapatma eylemi ilan etmiştik. Esnaf iki güne çıkardı. Bu saatten sonra esnafın daha mağdur duruma düşmemesi için kepenklerini açmalarını istiyoruz. Birlikteliğinizden ötürü sizleri kutluyoruz. Ancak bu halk direnmeye devam edecek. Belediye önünden seçim lokalimize kadar yürüme talebimize maalesef güvenlik güçleri izin vermedi. Bizi yürütmüyorlar. Bundan sonra çıkacak olayların sorumlusu bizler değiliz" dedi.

ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ

Bengi Yıldız’ın konuşmasının ardından Batman Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı çevik kuvvet ekipleri, göstericilere dağılmaLarı yönünde uyarıda bulundu. Grupta bulunan bazı kişilerin taş atması üzerine polis, gaz bombası ile müdahalede bulundu.
Cadde ve ara sokaklara dağılan kalabalık grupta bulunan bazı kişiler, gazın etkisiyle fenalık geçirdi. Kentte bir süre göstericiler ile güvenlik görevlilileri arasında arbede yaşandı. Polis yaklaşık 10 kişiyi gözaltına alırken, Cumhuriyet Caddesi üzerinde bir ses bombası bulunduğu belirtildi. Belediye Sarayı etrafındaki bazı işyeri ve evlerde ise polis, göstericilerin peşine düştü. Yüzlerce gaz bombasından etkilenen yaklaşık 8 kişi ise çevredeki hastanelerde ayakta tedavi edildikten sonra taburcu edildi.

SİLOPİ 3 ÇOCUK YARALANDI
Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde BDP’nin kurduğu demokratik çözüm çadırı önünde toplanan bir grup çevrede önlem alan polislere taşlı saldırıda bulundu. Polis, taş atanlara gaz bombası ile

müdahalede bulundu. Bu sırada gaz bombasının isabet ettiği 2 çocuk yaralandı. Yaralı çocuklar Silopi Devlet Hastanesi’ne götürülerek tedavi altına alındı. Bu sırada Cudi Mahallesi’nde yaşanan olaylarda da bir çocuğun göğsüne gaz bombası isabet etmesi sonucu yaralandığı öğrenildi. İlçede olaylar yer yer devam ediyor.

CİZRE’DE LİSELİLERİN PROTESTOSU

Şırnak’ın Cizre İlçesi Nur Mahallesi’nde bulunan Atatürk Lisesi’nde okuyan öğrenciler, önceki gün Garnizon Komutanlığı’na ses bombalı saldırı sonrasında askerlerin okul binasına silahla ateş ettiklerini ileri sürerek, protesto gösterisinde bulundu. Öğrenciler açıklamaya devam ettiği sırada, polisin dağılmaları yönünde uyarıda bulundu. Öğrencilerin dağılmaması üzerine polis, tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahalede bulundu. Gazdan etkilenen öğrenciler kaçışmaya başlarken, yere düşen bazı kız öğrenciler ezilme tehlikesi geçirdi. Gazdan etkilenen bazı kız öğrencilere çevrede bulunan vatandaşlar, başlarına su dökerek yardım etmeye çalıştı.

Cizre Kaymakamı Mehmet Ali Sağlam, okulun tarandığının doğru olmadığını belirterek, Garnizon Komutanlığı’na ses bombalı saldırı sırasında askerlerin bir kaç el havaya ateş ettiğini söyledi.

DİYARBAKIR’DA KÜÇÜK ÇAPLI OLAYLAR

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde çöp konteynırlarını boşaltarak yolu trafiğe kapatan çoğunluğu çocuk göstericiler polise, taş molotof kokteyli ile saldırıda bulundu. Polis göstericileri biber gazı ve tayizikli su sıkarak dağıttı. Kentteki olaylar yer yer ara sokaklarda bir süre devam etti.
(dha)