'Hâlâ nefes alıyorum, tek parçayım'

'Hâlâ nefes alıyorum, tek parçayım'
'Hâlâ nefes alıyorum, tek parçayım'

Amsterdam?a inişte kaza yapan uçaktan yedi yaralı dün THY tarafından Türkiye?ye getirildi.

Kaza yapan THY uçağından yaralı kurtulan Kerem Uzel: 'Uçaktan yürüyerek çıktım. Hâlâ şaka gibi geliyor.' Yaşar Tufan: 'Burnum bile kanamamış!'

İSTANBUL/MUĞLA - Amsterdam’a inişi sırasında kaza yaşan uçağın yolcularından hafif yaralı yedi kişi dün THY tarafından İstanbul’a getirildi.  Yaralılar arasında yer alan Kerem Uzel dehşet anlarını anlattı: 
“En arkanın bir önündeydim. Sağ tarafta oturuyordum. (Uçaktan) Direkt yürüyerek çıktım. Yan kısım tamamen açık gibiydi, üç sıra filan. İlk gördüğüm, arkadaşlarıma bakmak oldu. Kendim nefes alabiliyorum, tek parçayım gibi düşüncelerden sonra arkadaşıma baktım, ikisine de. İkisi de iyi. Biri sadece sıkışmış durumda ama onu da kurtardık sonra. Sonra zaten uzaklaşmaya çalıştık mümkün olduğunca erken.”
Uzel olanlara hâlâ inanamıyor: “Hâlâ oyun gibi, şaka gibi. Hatta ilk çarpmada da ben sert biçimde piste indik sandım. Ama ondan sonra bir anda sürüklenirken buldum kendimi, korumaya çalıştım. Alçalma kısmında bağırışlar oldu. Arkadaşım da bağırdı. Sessizlik oldu onun dışında, sürüklenme kısmından sonra. (Kazadan) sonra hemen çıkanlardandım. Bir 20 kişi daha vardı uçağın ön tarafında da, yaralılar vardı, yardım çağıranlar vardı işaret yapıp, ama önceliğim arkadaşlarım oldu, onlara baktım. Birinin bacağı yaralıydı, onu uzaklaştırdık destek olup. Yavaşça ilerlemeye başladık. 15-20 dakika sonra da ambulanslar, iftaiyeler gelmeye başladı olay yerine. (Gece) Arkadaşlarımlaydım, birlikte kalalım dedik. Uyumakta zorluk çekildi. Düşünceler geliyordu tabii. Hâlâ inanmamak gibi de bir şey var.”
THY Basın Müşavirliği İstanbul’a getirilen ikisi İran uyruklu yedi yolcunun isimlerini açıkladı: Muhammad Mirzaik, Kerem Uzel, Kenan Eke, İlhan Gücüyener, Volkan Dağsan, Cem Mert, Yousha Radparva.

‘Sıkışanları çıkardık’
Kazayı burnu bile kanamadan atlatan 27 yaşındaki Yaşar Tufan ise 5 Mart’ta Türkiye’ye dönecek. Yaşar Tufan, Muğla’nın Ortaca ilçesi Dalyan Beldesi’nde yaşayan ailesini telefonla arayıp dehşet anlarını anlattı. Dalyan Belediye Başkanı AKP’li Suat Tufan’ın yeğeni olan Tufan’ın şunları anlattığı öğrenildi:
“Biz normal piste iniş yapılıyor zannettik. Yere yaklaştığımızda kanatlardan büyük bir gürültü geldi ve 5-10 saniye içinde düşmüştük. Ben orta kısımda, kanatların olduğu yerde, çıkış kapısının yanında oturuyordum. Ben yanımdaki birkaç kişi ile birlikte bizim taraftaki kapının kolunu zorlamaya başladım. Kapıyı zor da olsa açıp çamurun içine atladık. Kısa süre baygınlık geçirmişim. Kendime geldiğimde burnumun bile kanamadığını gördüm. Sonra gelen yardım ekibiyle birlikte arka tarafta sıkışan yolcuların yardımına koştum. Ardından, iki kez doktor kontrolünden geçirildim.”
İztuzu Plajı’nda çalışan Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu Tufan’ın yazın tanıştığı yaşlı bir ailenin daveti üzerine Hollanda’ya gittiği öğrenildi. Aileyle birlikte Amsterdam’da olan Tufan 5 Mart’ta Türkiye’ye dönecek. (Radikal)