Hobi amacıyla çiftlik kurdu, keklik ihracatçısı oldu

Hobi amacıyla çiftlik kurdu, keklik ihracatçısı oldu
Hobi amacıyla çiftlik kurdu, keklik ihracatçısı oldu
Hobi olarak başladığı keklik üretiminin yoğun ilgi görmesi üzerine çiftlik kuran 39 yaşındaki Bilal Aydın, internetten sipariş yoluyla yılda 12 bin keklik, 20 bin de keklik yumurtası ihraç ediyor

ANTALYA - Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa El Halife’ye de keklik satan Bilal Aydın girişimcilikte gösterdiği başarısıyla ’Çantada Keklik’ deyimini ’İnternette keklik’e dönüştürdü.

Antalya’da yaşayan Bilal Aydın, hobi olarak başladığı keklik üretiminin yakın çevresinden yoğun ilgi görmesi üzerine 7 yıl önce Kirişçiler Köyü’ndeki 4.5 dönüm alana çiftlik kurdu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan ruhsat alan Aydın, yılda 50 bin keklik üretmeye başladı. Çiftliğini internet ortamında oluşturduğu www.keklik07.com adlı siteyle tanıtan Aydın, kısa sürede farklı iller ve ülkelere keklik satmaya başladı.

ARAP ÜLKELERİNE 12 BİN KEKLİK

Aydın, çiftliğinde ürettiği kekliklerden 12 binini başta Bahreyn, Katar ve Ürdün olmak üzere Arap ülkelerine ve gurbetçilerin yaşadığı Avrupa ülkelerine ihraç ettiğini anlattı. Suriye ile yaşanan gerginlik nedeniyle bu ülkeye keklik ihracatının sona erdiğini dile getiren Aydın, Bahreyn Kralı Hamid Bin İsa El Halife’nin, avcılık faaliyetleri için bu yıl 2 bin keklik satın aldığını söyledi. Bilal Aydın, yurtdışına özel uçakla gönderdiği kekliklerin tanesini 45 dolara sattığını kaydetti. Aydın, yurt içinde ise çeşitli illere sattığı kekliklerin fiyatının, ağırlıklarına göre 25 ile 50 lira arasında değiştiğini söyledi.

HOBİ YETİŞTİRİCİLİĞİ VE AVCILIK İÇİN ALIYORLAR

Çiftlikte ürettiği keklikleri bazı belediyeler, işadamları ile ticaret odalarının doğaya salınması için satın aldığını dile getiren Aydın, hobi amaçlı yetiştiricilik ve avcılık faaliyetleri için de farklı illerden işadamlarına satış yaptığını aktardı. Aydın, doğal dengenin sağlanması amacıyla Çorum, Tokat ve Yozgat’ta kene, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep’te de süneyle mücadele için bu illerden kekliğe yoğun talep gösterildiğini belirtti.

YUMURTASI YUNANİSTAN’A

Bilal Aydın, çiftlikteki kekliklerden elde edilen yumurtaları da internet ortamında sattığını belirtti. Yılda 21 bin keklik yumurtası ihraç ettiğini aktaran Aydın, en fazla yumurtayı Yunanistan’a sattığını söyledi. Aydın, tanesini 6 liradan Yunanistan’a 5 bin, Bahreyn, Ürdün ve Katar’a yaklaşık 12 bin, İspanya’ya 2 bin, KKTC ile Almanya ’ya da bin civarında yumurta gönderdiğini belirtti. Aydın, çeşitli ülkelerdeki keklik yetiştiricilerinin satın aldıkları döllü yumurtaları kuluçka makinelerine koyarak, üretim yaptıklarını anlattı.(dha/Tolga Yıldırım)