Hoca kayıp trilyonu misliyle ödeyecek

Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan RP'nin son genel başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan, 'kayıp trilyon Davası'nda hapis cezasından sonra şimdi de rekor para cezasına mahkûm edildi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nce kapatılan RP'nin son genel başkanı ve eski Başbakan Necmettin Erbakan, 'kayıp trilyon Davası'nda hapis cezasından sonra şimdi de rekor para cezasına mahkûm edildi. Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi, nereye gittiği belli olmayan Hazine Yardımı nedeniyle, Erbakan ve yardımcısı Rıza Ulucak'ı tam 2.6 milyon YTL ödemeye mahkûm etti.
Mahkeme, davalılar arasında yer alan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nunsa 'kayıp trilyon'la ilgili bir sorumlulukları bulunmadığına hükmetti.
Fezlekeleri TBMM'de
Gül ve Aksu, dokunulmazlıkları nedeniyle, 'kayıp trilyon'un ceza davasında yargılanmamış, ancak Hazine alacak davasına bu isimleri de dahil etmişti. Hem Gül hem de Aksu dönemin RP yöneticileriydi. Gül ve Aksu hakkındaki fezlekeler halen TBMM'de bulunuyor.
Avukat Ömer Küçüközcan, dün "Bu kararla müvekkilim sayın Abdullah Gül'ün kamuoyunda kayıp trilyon davası olarak da bilinen olayla hiçbir ilgisinin olmadığı ortaya çıkmıştır" dedi.
Dün görülen alacak davasında Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesi hakimi Hürriyet Yıldırım, Hazine'nin alacak talebini kabul etti. Yıldırım, usulsüzlük işlemlerinde sorumlulukları bulunduğu gerekçesiyle Erbakan ile o dönem partinin genel muhasipliğini yapan genel başkan yardımcısı Rıza Ulucak'ı, kayıp 1 milyon YTL'yi, 1997'den itibaren yürütülecek yasal faiziyle birlikte toplam 2 milyon 644 bin YTL olarak Hazine'ye ortaklaşa ödemeye mahkûm etti.
AKP'liler de ödeyecek
Yargıç Yıldırım, davalılar arasında yer alan, dönemin RP il yöneticilerinden şimdi AKP Konya Milletvekili Halil Ürün'ü de aynı nedenle Hazine'ye 10 bin YTL, AKP Samsun Milletvekili Mustafa Demir'i de 5 bin YTL ödemeye mahkûm etti. Haklarında dava açılan diğer il yöneticileri ise 2 ile 90 bin YTL arasında değişen miktarlarda para cezalarına çarptırıldı.
Şimdi ne olacak?
Mahkemenin kararı taraflarca temyiz edilebilecek, son sözü Yargıtay söyleyecek. Geçen sürede de faiz işleyecek ve karar onadığında Erbakan ve arkadaşlarından 2.6 milyon YTL'yi de geçecek alacağın tahsili için adım atılacak.Dava Erbakan'ı 'bitirmişti'
Kamuoyunda 'Kayıp trilyon davası' olarak bilinen dava, RP'nin laiklik karşıtı odak haline geldiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasının hemen ardından gündeme gelmişti. Dönemin Yargıtay Başsavcısı Vural Savaş, RP'ye 1997 yılında yapılan Hazine yardımının yaklaşık 1 trilyon liralık kısmının gerçekte harcanmadığı halde sahte belgelerle harcanmış gibi gösterildiği iddiasıyla Erbakan dahil partinin genel merkez ve il yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Erbakan ve yakın arkadaşlarından 88'i yargılanıp mahkûm edildi. Erbakan'ın cezası Yargıtay'ca da onandı, bu karar Erbakan'ın aktif siyasi yaşamını da noktaladı. Ancak Erbakan hapse girmeyip cezasını defalarca erteletti, son olarak da cezasını evde çekmesini sağlayacak yasal değişikliğe gidildi.