Hoca 'yüksek' yerden

Bahçeşehir Üniversitesi önemli bir konuk ağırladı. ABD Federal Yüksek Mahkemesi'nin dokuz üyesinden biri ve ABD Başkanı George Bush'un favori yargıcı olan Antonin Scalia, geçen ay Bahçeşehir'de Hukukçular Yaz Okulu'nda ders verdi.

İSTANBUL - Bahçeşehir Üniversitesi önemli bir konuk ağırladı. ABD Federal Yüksek Mahkemesi'nin dokuz üyesinden biri ve ABD Başkanı George Bush'un favori yargıcı olan Antonin Scalia, geçen ay Bahçeşehir'de Hukukçular Yaz Okulu'nda ders verdi.
Her yıl dünyanın farklı ülkelerinde düzenlenen Hukukçular İçin Yaz Okulu'na bu yıl 26 ABD'li 20 Türk öğrenci katıldı. Yaz okulunu öncekilerden, hukuk alanında parlak geçmişiyle tanınan, Amerikan Federal Yüksek Mahkemesi'nin dokuz yargıcından Antonin Scalia'nın ders vermesi ayırdı. 10 gün ders veren Scalia, Türkiye ve ABD'deki hukuk sistemlerini karşılaştırdı. Anayasada kuvvetler ayrılığı ilkelerini anlattı.
En genç üye
Lisans eğitimini Georgetown, lisans üstü eğitimini Harvard Üniversitesi'de yapan Scalia, 1986 yılında ABD Federal Yüksek Mahkemesi'nin en genç yargıcı oldu.
Konuşma özgürlüğü lehindeki oyları ile pek çok muhafazakârı ve liberali hem şaşırtan hem sevindiren 69 yaşındaki Scalia, kürtaj hakkının anayasada yer almasına karşı çıkarak, bu tür konuların politik kararlar olduğunu savunuyor.
Clinton döneminde yapılan atamalarla 'ılımlılaşan' Yüksek Mahkeme'nin muhafazakâr üyesi Scalia 1 Temmuz'da başlayan yaz okulunda 'mukayeseli anayasa hukuku' dersinde, Britanya, Türkiye ve diğer Avrupa sistemlerini kıyasladı. Bu ülkelerdeki kişisel hak ve özgürlükler incelendi.
Ermeni yorumu
Scalia, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin bir konunun anayasaya aykırılığını baştan itibaren inceleyemediğini anlatarak, yürürlüğe giren kanunun önce uygulandığını, uygulama esnasında anayasaya aykırı durum söz konusu olursa dava açılabildiğini belirtti.
Yargıç Scalia'ya Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili görüşü soruldu. Bu konunun tarihçilere bırakılması gerektiğini belirten Scalia, konuyu 'soykırımdan çok yer değiştirme sırasında kişiler arasında yaşanan çatışmalar' diye nitelendirmek gerektiğini söyledi.
Derslerde devlet memuru kavramına da değinen Scalia, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin aldığı kararlardan bahsetti. Mahkemelerin görev ve yetkilerinden de bahseden Scalia, kuvvetler ayrılığı olduğu için mahkeme ve hükümetin ne zaman yetkili oldukları konusunun birbirinden ayrılması gerektiğini vurguladı. Yargı gücünün bağımsız ve tarafsız olurken kendi sınırları içinde kalması gerektiğini anlatan Scalia, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin nasıl çalıştığı konusuna da değindi.
Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum ise "Amacımız, öğrencileri uzman hukukçular olarak yetiştirmek. Bu etkinliğin en önemli özelliği Scalia'nın katılmasıydı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7536727536720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.