Hocalar çok kızgın

Prof. Dr. Bülent Tanör'ün meslekten ihraç istemiyle YÖK'te 'yargılanması' ertelendi. Öğretim üyelerinin tepkisi durulmuyor: Bu zihniyet hukuk dışı ve darbeci.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - YÖK Yürütme Kurulu'nun, TÜSİAD'a hazırladığı rapor karşılığında aldığı telifi üniversiteyle paylaşmadığı gerekçesiyle
'meslekten men' cezasına çarptırılması önerilen Prof. Bülent Tanör'ün durumunu görüşeceği toplantı, 31 Ekim'e ertelendi. Toplantının, YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün yurtdışı seyahati gerekçesiyle ertelendiği açıklandı. Toplantının uzun süreli ertelenmesinde, Tanör'e destek ve YÖK'e tepki açıklamalarının etkili olduğu, konunun bir süre 'gündemden düşmesinin' hedeflendiği belirtiliyor.
'Burada keyfiyet var'
YÖK'ün erteleme kararı aldığı akşam saatlerinde öğrenilirken, gün içinde de Tanör'e destek açıklamaları yapıldı. Tanör'ün savunmasını üstlenen Prof. Fazıl Sağlam, bugüne kadar telif alan yüzlerce öğretim üyesinin soruşturmaya uğramadığını belirtirken, "20 yıldır ilk defa yasa ters bir şekilde Tanör'e uygulanıyor. Burada bir keyfiyet var" dedi.
Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Kadir Erdin, yaşananların 12 Eylül mantığının uzantısı olduğunu savundu, öğretim üyelerini 12 Eylül mantığıyla boğmak isteyenlere izin verilmemesi çağrısı yaptı.
İstanbul Barosu Başkanı Prof. Dr. Yücel Sayman da, "Hukuka aykırı davranışı kınıyorum" dedi.
YÖK Başkanı Kemal Gürüz ise, "Biz objektifiz. Kişisel hiçbir tavrımız yok. Tanör'ü cezalandırmak için özel bir çabamız da yok" diye konuştu.