Hocalara zam yolda

Fonlar belirsiz
Üniversite rektörlerinin maaş isyanı Başbakan Bülent Ecevit'i harekete geçirdi. Öğretim üyelerinin maaşında KHK ile 'olanaklar ölçüsünde' iyileştirme yapılacağını açıklayan Ecevit, üniversitelerdeki araştırma fonlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusuna ise değinmedi.
Yeni kadrolar
Araştırma görevlisi kadrolarının artırılabilmesi için çalışmaların hızlanacağını da belirten Başbakan, şu bilgileri verdi: Döner sermaye hizmetlerinde kullanılacak 5 bin memur kadrosuna ilişkin tasarı TBMM'de. Ayrıca, döner sermaye gelirlerini yükseltecek çalışmalar var.

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, rektörlerin
'para' isyanına kulak verdi ve öğretim üyelerinin maaşında 'olanaklar ölçüsünde' iyileştirme yapılacağını açıkladı. Ecevit, üniversitelerdeki araştırma fonlarının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunu ise gündeme getirmedi.
Başbakan Ecevit yazılı açıklamasında, rektörlerle 12 Ocak ve 6 Şubat'ta yaptığı görüşmeler doğrultusunda, üniversitelerdeki sorunların çözümüne ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirtti.
Çalışmaların özetini dokuz maddede açıklarken, öncelikle öğretim üyelerinin maaşında iyileştirme yapılacağına dikkat çeken Ecevit, "Çalışmalar özlük haklarına ilişkin yetki yasası bağlamında sürdürülmektedir. Konuyla ilgili KHK yetki süresinde çıkarılacaktır" dedi.
Araştırma görevlisi kadrolarının artırılması için Maliye Bakanlığı'nca gerekli çalışmaların hızlandırılacağını aktaran Ecevit, yabancı öğrencilerden alınan öğrenim ücretini belirleme yetkisinin üniversite
yönetim kurullarına verilmesi önerisinin de yerinde olduğunu söyledi. "Kendi öğrencilerimizle ilgili katkı payları için üniversitelere tanınan yetki yasa değişikliğiyle genişletilecek" diyen Ecevit, diğer çalışmaları da şöyle sıraladı:
Gelirler artırılacak

  • Üniversiteler bütçe dışı kaynaklardan elde ettikleri gelirleri, Ziraat Bankası dışında değerlendirebilecek.
  • Döner sermaye geliri artırılacak. Bu hizmetlerinde kullanılmak üzere 5 bin kadro ile ilgili yasa tasarısı Meclis'te.
  • Bölüm kontenjanlarının yüzde 10'u sayısında öğrencinin, vakıf üniversitelerinin belirlediği ücret bedeliyle alınması önerisi de yasa değişikliği çalışmalarında önemle ele alınacaktır.
  • 'Torba bütçe' (ödeneklerin fasıllara ayrılmadan kullanılabilmesi) uygulamasına geçilmesi ise 2002 yılı bütçe hazırlığında dikkate alınacaktır.
  • Öğrenci kredileri ve katkı payları, yurt yapımında üniversitelere yetki verilmesi önerileri de yasa değişikliği kapsamında dikkate alınacak.