'Hocaların hocası'na veda

Türkiye'de ilk plastik cerrahi anabilim dalını kuran İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Halit Ziya Konuralp, vefat etti.

İSTANBUL - Türkiye'de ilk plastik cerrahi anabilim dalını kuran İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi emekli öğretim üyelerinden Prof. Dr. Halit Ziya Konuralp, vefat etti. 101 yaşında hayatını kaybeden Halit Ziya Konuralp için yarın İstanbul Tıp Fakültesi 14 Mart Amfisi'nde tören düzenlenecek.
1904 yılında İstanbul'da dünyaya gelen Konuralp, 1920'de İstanbul Haydarpaşa Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1925'te mezun oldu. 1938'de Atatürk İkinci Cerrahi Kliniği için açılan doçentlik sınavını kazanarak burada görev yaptı. Profesörler Kurulu kararıyla plastik cerrahi ve çene cerrahisi tatbikatı için 1950'de İngiltere'ye gitti. 1952'de profesör unvanı aldı. 1960-62 yılları arasında İstanbul Tıp Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu. 1974'te yaş haddinden emekliye ayrıldı. Tıp dünyasında 'hocaların hocası' diye anılan Konuralp, Padişah Abdülhamid'in özel doktoru Salih Bey'in oğlu. Konuralp İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp, Eczacılık ve Diş Hekimliği fakültelerinin de kurucusu.
Konuralp için yarın üniversitede tören düzenlenecek. Halit Ziya Konuralp'ın cenazesi, Fatih Camii'nde öğleyin kılınacak cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.


    http://www.radikal.com.tr/8473168473160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.