Hoca'nın mayası var ama gölü yok

Uluslararası 42. Nasreddin Hoca Şenlikleri başladı, ancak kuraklık nedeniyle suyu çekilen Akşehir Gölü'ne yoğurt mayası çalınamadı.

KONYA - Uluslararası 42. Nasreddin Hoca Şenlikleri başladı, ancak kuraklık nedeniyle suyu çekilen Akşehir Gölü'ne yoğurt mayası çalınamadı.
'Temsili Nasreddin Hoca' Erol Günaydın ise her yıl yaptığı geleneksel konuşmasında ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'e destek vererek, "Ekonomimiz oldum olası bozuk. Allahıma şükürler olsun ermişlere ve dervişlere verdik. Onlar halledecek" dedi.
Akşehir Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasıyla başlayan şenliklere Kültür Bakanı İstemihan Talay ile çok sayıda siyasi ve bürokrat katıldı. Törenlerde ayrıca, Hoca'nın eşeğe ters binmiş heykeli ile güldürü ustaları Ferhan Şensoy, Münir Özkul, İsmail Dümbüllü, Naşit Özcan, Kavuklu Hamdi, Müjdat Gezen, Erol Günaydın, Nejat Uygur ve Kel Hasan Efendi'nin büstlerinin bulunduğu 'Gülmece Parkı' da açıldı.
Erol Günaydın daha sonra, sokak ve caddeleri Nasreddin Hoca'nın fıkra ve özdeyişlerinin yazıldığı pankartlarla süslenen Akşehir'de kendisine ilgi gösteren vatandaşlara heybesindeki şeker ve fıstıkları dağıttı.