Holigan vekile karşı etik kurul

Maganda ve holigan davranışlarının bazı milletvekilleri tarafından da sergilenmesi, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı harekete geçirdi.

ANKARA - Maganda ve holigan davranışlarının bazı milletvekilleri tarafından da sergilenmesi, TBMM Başkanı Bülent Arınç'ı harekete geçirdi. Arınç, milletvekillerinin kanunen suç sayılmayan ancak, toplumda infial yaratan tutum ve davranışlarını değerlendirip, gerektiğinde disiplin cezası verecek bir etik kurul oluşturulması için çalışıyor.
Milletvekillerinin düğünlerde havaya ateş açması, CHP'li Haşim Oral'ın geçen hafta statta bir futbolcuya pet şişe fırlatması, gözlerin yeniden milletvekillerine çevrilmesine neden oldu. Arınç'ın siyasi partilerin görüşüne sunacağı içtüzük değişiklik önerisine göre, milletvekillerinin, mevzuat ve TBMM Başkanlık Divanı'nca belirlenen davranış kurallarının ihlaline ilişkin hususları incelemek ve gerekirse soruşturmak üzere divan bünyesinde en az beş üyeli etik kurulu oluşturulacak. Kurul, resen veya başvuru üzerine, inceleme veya soruşturmayı 15 gün içinde tamamlayıp düzenleyeceği raporu divan başkanlığına sunacak. Divan, raporun verilmesini takip eden ilk toplantısında, raporda yer alan önerilerle ilgili kararını verecek. Etik kurulun vekiller hakkında alacağı karar kamuoyuna ilan edilecek.


    http://www.radikal.com.tr/7610217610210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.