Hollanda Kraliçesi İstanbul'da kalabalığa karıştı

Atatürk Havalimanı'nda dün sabah her zamankinden farklı bir koşuşturmaca vardı. Devlet Konuk Evi'nde son hazırlıklar yapıldı. Takım elbiseli bir görevli süpürgeyle aprona serili kırmızı halıyı süpürdü. Saatler 10.20'yi gösterdiğinde uçak yanaştı.

İSTANBUL - Atatürk Havalimanı'nda dün sabah her zamankinden farklı bir koşuşturmaca vardı. Devlet Konuk Evi'nde son hazırlıklar yapıldı. Takım elbiseli bir görevli süpürgeyle aprona serili kırmızı halıyı süpürdü. Saatler 10.20'yi gösterdiğinde uçak yanaştı. Ardından uçağın kapısında üzeri çiçekli kahverengi şapkasıyla Hollanda Kraliçesi Beatrix göründü.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi
olarak Türkiye'ye gelen Hollanda Kraliçesi Beatrix, Ankara ve Kayseri'den sonra dün son durağı İstanbulda'ydı. Kraliçe, veliaht prens Alexander ve eşi Prenses Maxima'yı Vali Muammer Güler, eşi Neval Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş karşıladı.
Kraliçe ve beraberindekiler önce Sepetçiler Kasrı'na gitti. 'The İstanbul-2' teknesi Kraliçe'yi bekliyordu. Tekneye Kraliçe'nin yedi aylık hamile gelini için sağlık ekipleri de alındı. Boğaz turu sonrası Tarabya'daki Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde dinlenen grup Sultanahmet Camii'ne geldi. Avluda Kraliçe'yi yerli ve yabancı gazetecilerden oluşan basın ordusu bekliyordu.
Sultanahmet'te alkış kıyamet...
Sultanahmet Camii'ni ilgiyle inceleyen Kraliçe'ye, caminin imamı tarafından lale desenli bir ebru hediye edildi. Camiden alkışlar eşliğinde çıkan Kraliçe ve ailesi Ayasofya'ya yürüdü. Yanlarından bir kraliyet ailesinin geçtiğini gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi. Ayasofya'nın çıkışı alkış seslerine Hollandalı vatandaşların şarkıları karıştı. Kraliçe ve ailesinin bir sonraki durağı Kapalıçarşı oldu.
Sezer'den anlamlı hediye
Bu arada Cumhurbaşkanı Sezer'in salı günü Çankaya Köşkü'nde verdiği yemekte Kraliçe Beatrix'e özel bir hediye verdiği öğrenildi: Atatürk'ün yıllar önce (prenses) Beatrix'in doğumu üzerine büyükanne Kraliçe Wilhelmina'ya gönderdiği tebrik mesajı ve cevaben gönderilen teşekkür metninin tıpkı basımları... Sezer ayrıca Kraliçe'ye ipekli bir halıyla yine Türk motifleriyle bezeli bir kâse de hediye etti.