Hollanda'da THY uçağı yere çakıldı

Hollanda'da THY uçağı yere çakıldı
Hollanda'da THY uçağı yere çakıldı
134 kişinin bulunduğu THY uçağı, Hollanda'da Schiphol Havalimanı'na inerken düştü

 

KAZA YERİNDEN GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

 

AMSTERDAM - Türk Hava Yolları'nın bu sabah İstanbul- Amsterdam seferini yapan ve içinde 127 yolcu 7 mürettebat bulunan Boeing 737- 800 tipi ‘Tekirdağ’ pist dışına inerken üçe bölündü. Türk yetkililer ilk açıklamalarında can kaybı yaşandığını belirterken ilerleyen saatlerde acı haber geldi. Hollandalı yetkililer şu açıklamayı yaptı: "Şimdiye kadar belirlenen sayıya göre 9 ölü, 50’nin üzerinde de yaralı var. Bunlardan 25'ninin durumu ağır. Ölenlere başsağlığı diliyoruz. Yardım ekipleri hemen anında yetiştiler. Anında yardımı yaptık. Ancak uçak 3 yerinden kırılmıştı.  Bütün inişleri kapattık. Uçağın neden düştüğü konusunda şu an bir şey söylemek zor." 

Hollanda radyosu, ölenlerden 3’ünün mürettebattan olduğunu bildirdi. Radyo, Haarlemmermeer Belediye Başkan vekili Michel Bezuijen’in gazetecilere yaptığı açıklamaya dayandırarak, ölenlerden 6’sının yolcu olduğunu, mürettebattan da 3 kişinin öldüğünü duyurdu. 

 

 

-ÖLENLERİN KİMLİĞİ BELLİ DEĞİL-

 

 

Hollandalı yetkililer, İstanbul-Amsterdam seferini yaparken Schiphol havaalanına inişe geçtiği sırada kaza yapan THY’nin "Tekirdağ" isimli uçağında ölenlerin sayısının 9 olduğunu açıkladı. Kazanın olduğu havaalanında yeni bir basın toplantısı düzenleyen yetkililer, yaralanan 84 kişinin 11 farklı hastaneye sevk edildiğini söyledi.Yetkililer, 6’sı kritik durumda, 25 ağır yaralı olduğunu kaydetti.
Yetkililer, ölen 3 mürettebatın hala uçakta, kokpit bölümünde olduğunu, bunlardan 2’sinin kaptan ve yardımcı pilot olduğunu belirttiler. Uçakta toplam 135 kişinin bulunduğunu söyleyen yetkililer, ölenlerin kimliklerinin henüz belli olmadığını ifade etti. THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin de yaptığı açıklamada, Hollandalı yetkililerin ölü sayısının 9 olduğunu kendilerine bildirdiğini kaydederek, "İsim konusunda paylaşımda bulunmadılar" dedi.
Kazadan sonra ilgili birimlerin hemen müdahale ettiğini, ambulans ve kurtarma ekiplerinin vakit kaybetmeden olay yerine ulaştığını bildiren Hollandalı yetkililer, her türlü imkanın seferber edildiğini, ancak kazanın nedeninin bilinmediğini açıkladı. Bu arada Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar, uçaktaki yolcuların çoğunun Türkiye ve Hollanda vatandaşı olduğunu söyledi. Alpar,"Aldığımız bilgilere göre uçakta 72 Türk, 32 Hollanda vatandaşı vardı" dedi.
Yaralıların çeşitli hastanelere kaldırıldığını kaydeden Alpar, "En hızlı şekilde tedavileri yapılıyor. Büyükelçilik olarak kriz masasıyla sürekli temas halindeyiz. Uçağın otoyolu kıl payı geçip çamurlu alana düştüğü anlaşılıyor. Çok şükür ki otoyola düşmedi, çok büyük facia olabilirdi" diye konuştu.

 

 

TOPRAK ZEMİNE İNDİ

 

 

Atatürk Havalimanı'ndan TK 1951 sayılı Amsterdam seferini yapmak üzere saat 08.20'de havalanan ‘Tekirdağ’ uçağında iniş anına kadar herhangi olumsuz bir durum yaşanmadı. Kaptan Pilot Hasan Tahsin Arısan, pilotlar Olcay Özgür ve Murat Sezer yönetimindeki ‘Tekirdağ’ uçağı, saat 11.50'de Amsterdam'daki Schiphol Havalimanı'na iniş için alçalırken, son yaklaşmada henüz bilinmeyen nedenle piste 500 metre kala toprak zemine sert iniş yaptı. Pist dışına oturması sırasında üç parçaya bölünen uçakta kendilerini bir anda can pazarında bulan yolcuların bir kısmı, ayrılan kuyruk bölümünden kendi imkanlarıyla çıktı.

Schiphol Havalimanı'nden hemen kaza yerine ulaşan kurtarma ekipleri, kabin ekibine yardım ederek yolcuları tahliye etti. Durumu ağır olan yaralılar helikopterle, diğer yaralılar da ambulanslarla hastanelere ulaştırıldı.

 

 

THY'DEN İLK AÇIKLAMA

 

 

THY Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, İstanbul-Amsterdam seferini yapan uçağın inişi sırasında meydana gelen kazada ölü olduğuna dair şu ana kadar bilgi ulaşmadığını belirterek, uçakta biri bebek 127 yolcu ve 7 mürettebat bulunduğunu söyledi. Karlıtekin, THY Genel Müdürü Temel Kotil ile birlikte Yeşilköy’deki Genel Müdürlük binasında basın toplantısı düzenledi.

TK1951 sayılı İstanbul-Amsterdam seferini yapan yolcu uçağının "kırım geçirdiğini" ifade eden Karlıtekin, "Olayın sevindirici tarafı total bir kaybın olmayışıdır. Şu ana kadar ölüm olayı bildirilmedi. Uçağımızda 118 ekonomi, 8 business sınıfı yolcu ve 1 bebek olmak üzere toplum 127 yolcumuz, 7 mürettebatımız bulunmaktadır. 135 olarak belirtilen rakam, uçağa binmeyen bazı yolculardan kaynaklanmaktadır" diye konuştu. Karlıtekin, Amsterdam’da hava koşullarında olağanüstü bir durumun söz konusu olmadığını kaydederek, şu bilgileri verdi: "Görüş açık ve 4500 metre civarındadır. Uçak piste 500 metre kala, pist yerine pistin önündeki araziye inmiştir. Uçak üçe ayrıldı. Ön tarafta hasar ve yolcularda bir olumsuz bir durum söz konusu değil. Arka bölümde hasar görülüyor. Şu ana kadar bize herhangi bir ölüm vakası bildirilmemiştir. Uçakla ilgili gerekli belge, bilgi ve bakım raporlarını kriz merkezimizde gözden geçirdik, bakımla ilgili herhangi bir sorun da bulunmamaktadır. Yolcu yakınlarıyla ilgili her türlü tedbir alınmaktadır. Gerek İstanbul’da gerek Amsterdam’da yolcu yakınlarına bilgi verilecek merkezler kuruluyor. 20 civarında yaralı bulunduğu yönünde bilgiler alındı. Ağır yaralı konusunda şu ana kadar bir bilgi ulaşmadı."

 

 

TEMEL KOTİL: PİLOT TECRÜBELİ

 

 

THY Genel Müdürü Temel Kotil de, uçağın kaptan pilotunun çok tecrübeli bir kaptan olan, 1975 Hava Harp Okulu mezunu Hasan Tahsin olduğunu, personelin sağlık durumuyla ilgili henüz bir bilgi ulaşmadığını kaydetti. Kotil, "uçağın infilak etmemesinin, yakıtının boşaltıldığı anlamına gelip gelmediği" yönündeki soruya karşılık, bu yönde bir bilginin ulaşmadığını, olayda ölüm olmamasının önemli olduğunu söyledi. Temel Kotil, bir soru üzerine de, "yolcu yakınları için Amsterdam’a bir uçak hazırlandığını, uçağın kalkış saatinin daha sonra duyurulacağını, Amsterdam’dan Türkiye’ye gelecek yolcular için de ilave bir sefer düzenlemeyi düşündüklerini" sözlerine ekledi.

Karlıtekin ve Kotil, basın mensuplarının yönelttiği çeşitli sorularına karşılık, "kesin bilgiler kendilerine ulaşmadan açıklayacakları bir durumun doğru olmayacağını" ifade etti.

 

 

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: TAHLİYE TAMAMLANDI

 

 

Ulaştırma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Hayri Suat Aka, THY uçağındaki yolcuların tümünün tahliyesinin tamamlandığını söyledi. Aka, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ile birlikte Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü önünde basın mensuplarına kazaya ilişkin bilgi verdi. Uçağın İstanbul’dan 08.11’de havalandıktan sonra Schiphol Havalimanı’na inişe geçtiği sırada saat 11.50 civarında piste yaklaşık 500 metre kala toprak zemine sert bir iniş gerçekleştirdiğini kaydeden Aka, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kaptan pilot Hasan Tahsin Arısan yönetimindeki Tekirdağ isimli uçak, düşüş esnasında burun, kuyruk ve gövde olmak üzere üçe bölünmüştür. Uçakta herhangi bir patlama veya yangın meydana gelmemiştir. Alınan ilk bilgilere göre, yaralıların olduğu ve bazı yolcuların yara almadan uçağı terk ettiği yönündedir. Herhangi bir can kaybı henüz rapor edilmemiştir. Hollanda sivil havacılık yetkilileriyle yapılan ilk temaslarda, uçağın piste normal bir yaklaşma yaptığı bildirilmiştir. Schiphol Havalimanı, hava ulaşımına kapatılmış olup, yolcular tahliye edilmektedir."

SHGM ve THY’de oluşturulan kriz masalarının kazaya ilişkin çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Aka, gelişmeler hakkında kamuoyunun sürekli bilgilendirileceğini ifade etti.

 

 

-UÇUŞA ELVERİŞLİLİĞİNE DAİR BELGELENDİRİLMİŞ-

 

 

Aka, bir soru üzerine, yaralı sayısı hakkında net bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. Uçağın düşme nedeninin sorulması üzerine Aka, "Düşme değil, henüz nedenini bilmiyoruz" dedi."Amsterdam’a bir uçak kaldıracak mısınız? Teknik ekip gönderecek misiniz?" sorusuna Aka, "Kaza Hollanda’da olduğu için kaza kırım işlemlerinin Hollanda tarafından yapılacağını, SHGM’nin gözlemci teknik uzman heyetinin bugün Hollanda’ya gideceğini bildirdi.

Aka, yolcuların Türkiye’ye getirilmesine yönelik işlemlerin de THYtarafından takip edildiğini, yolcuların ailelerine bilgi verildiğini söyledi. Uçağın parçalara ayrılma nedeninin sorulması üzerine Aka, "Uzmanları

dinledikten sonra soruya cevap vereceklerini" ifade etti. Aka, "Uçağın daha önceden sabıkası var mı?" sorusuna, "Uçak 2002 model, en son Aralık 2008’de denetimden geçmiş. 2009 sonuna kadar uçuşa elverişliliğine dair belgelendirilmiş, son derece modern bir uçak" yanıtını verdi. Aka, açıklamasının sonunda, iletilen bir not üzerine de "Şimdi aldığım son bilgi; Uçaktaki bütün yolcular tahliye edilmiştir, ölü yoktur" dedi. (aa)