Hollanda'dan Arif Sağ'a büyük ayıp

Hollanda'dan Arif Sağ'a büyük ayıp
Hollanda'dan Arif Sağ'a büyük ayıp
Kültür ve Sanat Vakfı Kulsan'ın 25'inci yıl etkinliğinde Promanade Orkestrası ve şehir korosu ile birlikte sahne almak için Hollanda'ya gelen sanatçı Arif Sağ, önceki gün Amsterdam Havalimanı'nda pasaport polisiyle yaşadığı tartışmanın ardından aynı uçakla Türkiye'ye geri döndü.

Yeşil pasaport sahibi Sağ, ilk olarak geçen perşembe günü prova için Hollanda başkentine geldi. Provanın ardından o geceyi Hollanda’da geçirip cuma akşamı konser vermek üzere Türkiye ’ye dönen Sağ, önceki gün THY uçağıyla 11.40’ta yeniden Amsterdam’a indi.

Sağ, üç gün önce sorunsuz geçtiği pasaport polisi sorgusunda konserle ilgili belgeleri ve diğer evrakı eksiksiz olmasına rağmen bu kez bekletildi. İtiraz etmesi üzerine Hollanda polisi Sağ’ı sorgu odasına aldı ve burada da uzun süre bekletti. Tepki gösteren Sağ, Hollanda’ya giriş yapmaktan vazgeçip aynı uçakla Türkiye’ye döndü.

STK’LARDAN TEPKİ
Hollanda'nın başkenti Amsterdam'a hafta sonunda konser vermek üzere gelen Arif Sağ'ın Schiphol Havaalanı'nda polislerle yaşadığı tartışmadan sonra geri dönmesi, bu ülkedeki Türk sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi.

Kültür ve Sanat Vakfı (KULSAN), Avrupa Türk Demokratlar Birliği-Hollanda (UETD) ve Moazik Kültür ve Sanat Vakfı başkanları Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanı'na gönderdikleri ortak mektupta, Sağ'a yapılan muameleyi kınayarak, bu konuda önlem alınmasını istedi.

“Türkiye'den gelen adamları, sanatçılar ve hatta diplomatlara yapılan bu kaba ve uluslararası kurallara aykırı muamele bize yabancı değildir” denilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Türk halk müziği sanatçısı Arif Sağ Hollanda-Türkiye arasındaki 400 yıllık diplomatik ilişkileri kutlamak için Hollanda'ya geldi ve gümrük polisi tarafından kendisine kötü davranılmasını protesto ederek Türkiye'ye geri döndü. Hollanda gümrüğündeki Türkiye'den gelen iş adamları, sanatçılar ve hatta diplomatlara yapılan bu kaba ve uluslararası kurallara aykırı muamele bize yabancı değildir. Bunlar sıradan bir davranış olmayıp sistematik bir uygulamadır. Bu tür vakalar Hollanda'nın uluslararası imajını zedelemekte ve özellikle gençleri çok olumsuz etkilemektedir. Buna göz yumamayız.”

KULSAN Vakfı'nın düzenlediği “Turkey Now” festivali kapsamında konser vermek üzere önceki gün Amsterdam'a gelen Arif Sağ, havaalanında polisin kendisine uyguladığı muameleyi protesto ederek geri dönmüştü. (ajanslar)