Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink Diyarbakır'da gözaltına alındı

Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink Diyarbakır'da gözaltına alındı
Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink Diyarbakır'da gözaltına alındı
Diyarbakır'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink, polis tarafından evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alınmıştı. Geerdink birkaç saatlik gözaltının ardından serbest bırakıldı.

RADİKAL – Diyarbakır 'da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink'in evi polis tarafından arandı. Geerdink, arama sonrası gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Birkaç saat gözaltında kalan Geerdink, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Başına gelenleri Twitter hesabından duyuran Geerdink, Terörle Mücadele Şubesi’nden 8 polisin evine geldiğini ve ‘terör örgütü lehine propaganda yapmak’ suçlamasıyla kendisini gözaltına aldıklarını yazdı.

Geerdink, Twitter’daki hesabından şu mesajı paylaştı: "Terör polisi sekiz kişilik bir ekiple evimi aradı. Beni merkeze aldılar, Suçlama: Terörist faaliyet propagandası".

Diyarbakır'da yaşayan ve özellikle Kürt sorunu çerçevesindeki yazılarıyla bilinen Hollandalı gazeteci Geerdink, diken.com.tr sitesinde yer alan son yazısında, 2009'da Kandil ve Mahmur'daki kamplardan gelerek TÜrkiye 'ye giriş yapan 'Barış Grubu' üyesi Lütfü Taş'ın cezaevindeki ölümünü konu almış ve şöyle yazmıştı: "Taş’ın başına gelenler barış sürecini simgeliyor ve ne yazık ki sürecin bu yılki akıbetine dair bir işaret: Her ne kadar eninde sonunda barış isteyenler kazanacaksa da kısa vadede daha katlanılması gereken fedakarlıklar var."

Geerdink, "Yılın ilk bebek ve ilk cenazesi ortadayken Erdoğan’ı kim ciddiye alır?" başlıklı yazısını, "Erdoğan, 2015’te yoğunlaşacağı konulardan birinin Kürt sorununun çözümü olacağını söyledi. Ama, yılın ilk cenazesi ve ilk bebeğinin acı biçimde açık ettiği üzere, bu lafın pek de ciddiye alınacak bir tarafı yok" diyerek bitirmişti.

FREDERİKE GEERDİNK'İN SON YAZISI


  http://www.radikal.com.tr/126614112661415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ülkeyi mahvettiniz - user921020

  bu iktidarın bu millete verdiği zarar artık inanılmaz bir boyut altı. dünyada artık hiç bir ağırlığımız kalmadı. tamam elbette bir gazetecinin suç işleme özgürlüğü yok ama yapılan her işlem hukluka uygun olmalı aksi halde o ülkede huzuru ve istikrarı sağlayamazsınız

  FESAT VE HAIN GAZETECI - user829342

  Kurtleri sevmek veya sevmemek soz konusu degil. Ben bu gazetecinin kurtleri sevdigini hic bir sekilde dusunmuyorum. Burada bati ulkelerinin kurmaya calistigi bir kisir dongu ama bu ekonomik kisir dongunun basinda onlar olacak ve musluklar onlara akacak. Batinin kurtleri ne kadar sevdigini veya sevmedigini defalarca ama en son isidin Suriyenin bir kentini kontrol altina almaya calistigi zaman hep beraber gortuk. Batililar kurtleri hicbir zaman sevmez ama kullanmaya calisir. Bu boyle biline.

  özgür basın - user771112

  Özgür basın özgür medya diye bağırdıkça hükümetin cinleri tepesine çıkıyor galiba. Oraya buraya rastgele saldırıyorlar insanları korkutmaya çalışıyorlar. Özgür medya korkmaz korkutulamaz.

  herkes ayni - kocero 21

  kürdler ve kürdleri seven herkes gözünüzde terorist böyle anlayinisiniz var herkes sizin gibi olmak ve dusunmek zorundami ne bicim zihniyet bu?????

  Havuz manşet tahmini! - user934512

  yarın havuz gazetelerindeki manşetler ile bu gazeteci Parelel yapı nın dış bağlantısı diye sunulur.. Tüm dünyaya rezil olmaya devam.. Olsun çalıyor ama çalışıyor di mi ey halkım!