Hollandalılar 'töre'ye karşı

Hollanda'nın Zaandam kentinde, üç çocuk annesi Gül'ün ayrıldığı eşi tarafından öldürülmesi protesto edildi. Yürüyüşçüler Gül'ü mum yakarak andı.

AMSTERDAM - Hollanda'nın Zaandam kentinde geçen hafta sonu üç çocuk annesi 32 yaşındaki Türk kadını Gül'ün ayrıldığı eşi tarafından öldürülmesi, kentte düzenlenen sessiz yürüyüşle protesto edildi.
7 bin Türk'ün yaşadığı Zaandam'daki gösteriye Belediye Başkanı Ruud Vreeman, Türk asıllı milletvekilleri Nihat Eski ve Nebahat Albayrak, belediye yetkilileri ile çok sayıda Türk ve Hollandalı vatandaş katıldı.
Törende konuşan Vreeman, kadınlara yönelik şiddeti nefretle kınadığını belirterek, namus adına işlendiği öne sürülen böyle bir cinayetin hiçbir toplumda ve kültürde kabul edilemeyeceğini söyledi. Böyle bir protesto gösterisine katılımın yüksek olmasının, kadınlara şiddeti kendisine hak görenlere iyi bir mesaj verdiğini söyleyen Vreeman, evinden kaçmak zorunda kalan kadınlara hizmet veren sığınma evlerinin güvenliğinin artırılması gerektiğini belirtti.
10 ayda üçüncü cinayet
Gül, dört ay önce baskılara dayanamayarak evini terk etmiş, sığınma evlerinde yaşamaya başlamıştı. Geçen hafta cuma sabahı, kendisini izleyen eski eşini şikâyet etmek için karakola giden Gül, dönerken kadın sığınma evinin önünde, 37 yaşındaki eşi tarafından kurşun yağmuruna tutuldu. Ağır yaralanan kadın kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, eşi polise teslim oldu. Türk kadın, eşinden ayrıldıktan sonra sürekli ölüm tehdidi aldığı için üç kez sığınma evini değiştirmek zorunda kalmıştı.
Bu olayla son 10 ayda Hollanda'da sığınma evlerinde kalan üçüncü Türk kadını da cinayete kurban gitti.