'Hollanda'nın açıklaması kazaya açıklık getirmiyor'

'Hollanda'nın açıklaması kazaya açıklık getirmiyor'
'Hollanda'nın açıklaması kazaya açıklık getirmiyor'
Ulaştırma Bakanlığına bağlı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Hollanda Güvenlik Araştırma Konseyi Başkanı Pieter Van Vollenhoven'in Amsterdam'da kaza yapan THY uçağına ilişkin yaptığı açıklamaları, "kazanın oluş nedenlerine açıklık getirmekten ve bir kanaat oluşturmaktan uzak" olarak nitelendirerek, "kazanın gerçek nedeninin henüz belirlenemediğini" kaydettiGenel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, Pieter Van Vollenhoven’in kazanın nedenlerine ilişkin basın toplantısı düzenlediği hatırlatılarak, yapılan değerlendirme ve açıklamaların bir ön bilgi mahiyetinde olduğu ve incelemelere devam edileceğinin beyan edildiği anlatıldı.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Yapılan açıklamalar ve sorulara verilen cevaplar, kazanın oluş nedenlerine açıklık getirmekten ve bir kanaat oluşturmaktan uzaktır.
Açıklamaların ağırlıklı olarak kazanın oluşuma etki eden imalatçı firma, hava trafik hizmetleri, havaalanı ve meteorolojik şartlar, pilotlar ile uçak ve sistemleri gibi muhtemel bulgu ve unsurların tespiti ve bunlara ilişkin yorumlardan ibaret olduğu anlaşılmaktadır.
Hollanda Güvenlik Kurulu tarafından oluşturulan kaza kırım heyetleri, Amerikan Ulusal Güvenlik Kurulu uzmanları, uçağın imalatçısı firma ve bazı ekipmanların üreticisi İngiliz firması yetkilileri ile ülkemiz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uzmanları çalışma ve incelemelerine devam etmektedirler. Kazanın gerçek oluş nedeni henüz belirlenememiştir. İmalatçı firma da dahil, henüz bilinmeyen çok boyutlu bir durumun söz konusu olduğu anlaşılmaktadır.
İncelemeler Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce dikkatle takip edilmekte olup, elde edilecek bilgiler, değerlendirmeler ve tespitler kamuoyu ile paylaşılacaktır."


BAKAN YILDIRIM: EN SAĞLIKLI AÇIKLAMAYI YAPACAĞIZ"

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, THY uçağının Hollanda’daki kazasıyla ilgili hazırlanan ön rapora ilişkin, "Bizim arkadaşlarımız da kaza kırım ekibinde beraber çalışıyorlar. Onların da bu konuda görüşleri var. Biraz daha sabredelim, en sağlıklı açıklamayı yapacağız" dedi.
Yıldırım, Samandıra’da gazetecilere yaptığı açıklamada, kaza hakkında beklenen açıklamanın yapıldığını, ancak tam metni Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne geldikten sonra değerlendirilip kamuoyuna açıklama yapılacağını söyledi.
"Kazanın irtifa göstergesindeki hasardan dolayı meydana geldiğinin belirtildiğinin" ifade edilmesi üzerine Yıldırım, "Şu anda onlara girmek doğru olmaz. Bu açıklamayı uzmanlar değerlendirir. Ne anlama geldiğini de kamuoyuyla paylaşırlar" dedi.
Bir gazetecinin, "Pilotların irtifa göstergesindeki sorunu ciddiye almadıklarına ilişkin açıklamalar yapıldığını" belirtmesi üzerine de Yıldırım, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün raporun tam metnini talep ettiğini, sonuçlar ellerine ulaşınca değerlendirileceğini söyledi.
Yıldırım, "Bizim arkadaşlarımız da kaza kırım ekibinde beraber çalışıyorlar. Onların da bu konuda görüşleri var. Biraz daha sabredelim, en sağlıklı açıklamayı yapacağız" dedi.
"Açıklamanın, bir anlamda arızalı uçağından dolayı Boeing’e bir uyarı niteliğinde olduğunun ifade edildiğinin" belirtilmesi üzerine Bakan Yıldırım, açıklamalardan da anlaşılacağı üzere kazanın çok boyutlu olduğunu kaydederek, "Şimdiden ’öyle oldu, böyle oldu’ demek, birine suç atma gayreti içerisinde olmak çok yanlış. Böyle bir şey yapamayız. Bütün yönleriyle her şey ortaya çıkacak. Artık bundan sonrasını uzmanlara bırakalım" diye konuştu.
"THY’nin uçak ihalelerinde Boeing’den vazgeçme gibi bir tercihi olacak mı?" şeklindeki soru üzerine de Yıldırım, böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını söyledi.
Yıldırım, "Boeing’in de böyle bir hatası varsa, gerekli duyuruları yapmak suretiyle gerekli tedbirleri alacaktır" dedi.
Bakan Yıldırım, kazanın ön raporu konusunda kanaatinin sorulması üzerine de bunu yazılı metin kendilerine ulaşınca değerlendireceğini belirterek, "Dedikodulara göre iş yapamayız" dedi.(aa)