Hopa'da Bakan Eroğlu'na protesto

Hopa'da Bakan Eroğlu'na protesto
Hopa'da Bakan Eroğlu'na protesto
Artvin Hopa'da yaşanan sel ve heyelan felaketinin ardından ilçeye giden Çevre ve Şehircilik Bakanı Veysel Eroğlu ile Artvin Valisi Kemal Cirit protesto edildi.

RADİKAL - Hopa’da sel ve heyelan nedeniyle yaşamlarını yitiren 8 kişiden 7’sinin cenazeleri toprağa verildi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, cenaze evlerini dolaşarak ölenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

Eroğlu önce Orta Hopa Mahallesinde bulunan Altan ve Hacer Kaya ile kızları Funda Toksoy’un yaşamlarını yitirdiği eve giderek inceleme yaptı, yakınlarına başsağlığı diledi. Bir süre yetkililerden bilgi alan Bakan Eroğlu, telefonuyla fotoğraf çekerek, bilgi edinmesi açısından Başbakan Davutoğlu’na gönderdi.

Bakan Veysel Eroğlu, ardından ölenler arasında bulunan Nermin Demir’in, Hopa ilçe merkezindeki evine giderek taziye ziyaretinde bulundu. Bakanla sohbet eden ilçe sakinleri özellikle su kanallarının yetersizliğinden yakındı. Daha sonra da Nermin Demir’in tabutunun başına gelen Eroğlu, duaya katıldı, "Mekanı cennet olsun, şehitler makamına ulaşsın. Ağlayıp isyan etmenin anlamı yok" dedi. Bakanın bu sözü üzerine duayı yaptıran imam da, "Ağlamayıp dua edeceğiz" diye gözyaşı döken kadınları uyardı.

KAYMAKAMLIK GİRİŞİNDE TEPKİ

Taziye ziyaretlerinin ardından koordinasyon toplantısına katılmak üzere Kaymakamlık binasına gelen Bakan Veysel Eroğlu’na, binaya girişi sırasında bir grup çevreci tepki gösterdi.

Çevrecilerin, "Felakete siz sebep oldunuz. Seller doğaldır, felaket değildir. Karadeniz sahil yoluyla, barajlarla bu ülkeyi baltaladınız, dereleri sattınız. HES’ler sellere neden olmayacak dediniz, sellere neden oldu" sözleri arasında Bakan Eroğlu, Kaymakamlık binasına girdi. Bu sırada geniş güvenlik önlemleri alındığı görüldü. Özel Harekat polislerinin de yer aldığı koruma halkasında çevik kuvvet polisleri de görev yaptı. Bu sırada iki kişi de, "Hopa’ya Çevik Kuvvet yığacağınıza, arama kurtarma ekibi yığsaydınız bu insanlar ölmezdi. Yaptınız, kentleşmeyi bozdunuz, etrafı ıslah ettiniz, dereleri kuruttunuz, şimdi geldiniz 10 tane ölümün sorumlusunu... Sonra gidip orada yıkılan şeylerin başında poz vererek, ‘Biz kurtardık’... Bravo! Bu kadar çevik kuvvet değil arama kurtarma ekibi yığılsaydı... Ondan sonra kurtardık...” diye konuştu.

Aynı vatandaş, sözlerini, “Yeter be, dereleri beton yaptılar, geldi aldı canımızı... Arkadaşlarımız öldü... Ben dün geceden beri ayaktayım, telefonlarım susmuyor...” diye noktaladı.

7 CENAZE TOPRAĞA VERİLDİ

Sel ve heyelan felaketinde hayatını kaybeden Hacer Kara, Altan Kara ve Funda Toksoy ilçenin Orta Hopa Mahallesi Camii'nde kılınan namazının ardından aynı yerdeki aile mezarlığında toprağa verildi. Felakette can eren Nermin Demir, Merkez Camisi’nde kılınan öğle namazının ardından Yukarı Kuledibi Mahallesi’nde, ölenlerden Emniyet Gedik, Ünsal Gedik ve Erdal Eren Gedik ise Yoldere Köyü Aşağı Mahalle Camii’nde kılınan namaz ardından Yoldere Köyü mezarlığında defnedildi.

Hopa'daki sel ve heyelan felaketinde ölenlerden Sabri Acıbadem’in cenazesi ise ikindi namazının ardından defnedilecek. ( Fatih TURAN-Osman ŞİŞKO- Adem GÜNGÖR/DHA-Evrensel)

 

Selin vurduğu Hopa'da kayıp sayısı 3'e yükseldi

Sele 8 can gitti!