Hopa'da heyelan: 1 ölü

Artvin'in Hopa ilçesinde, aralıksız süren yağış sonucu meydana gelen heyelanda bir kişi yaşamını yitirdi.

Artvin'de dün başlayan ve aralıksız devam eden yağış sonucu Hopa, Borçka ve Arhavi ilçelerinde yer yer heyelan meydana geldi. Hopa'da, heyelan nedeniyle yıkılan evde enkaz altında kalan bir kişi öldü.
Artvin Valisi Selahattin Akyurt, aşırı yağışlar nedeniyle Arhavi, Hopa ve Borçka ilçelerinde, karayolu güzergahlarında, ilçeler arası devlet yollarındaki çeşitli noktalarda, köy yollarında ve Hopa-Arhavi arasındaki tünel bölgesinde heyelan meydana geldiğini bildirdi.
Bazı noktalarda kaya kütleleri, bazı noktalarda ise yukarılardan yoğun suyla gelen toprağın yolları kapadığını belirten Vali Akyurt, ilçelerde dere yataklarındaki su akışının artması ve köprülerin bazılarının ayaklarının hasar görmesi nedeniyle ulaşımın aksadığını ifade etti.
Vali Akyurt, Hopa'nın Kuledibi Mahallesi'nde bir evin heyelan nedeniyle yıkıldığını, enkaz altında kalan Gültekin Başar'ın (29) hayatını kaybettiğini bildirdi. Vali Akyurt, Başköy'de ise heyelandan dolayı Muharrem Gülüm'e ait evde hasar meydana geldiğini kaydetti.
Hopa-Arhavi arasında heyelan tehlikesine karşı ulaşımın durdurulduğunu bildiren Vali Akyurt, "Karayolları ve Köy Hizmetleri Müdürlükleri'ne bağlı ekiplerin yoğun çalışması sonucu yolların
birçoğu açıldı. Açılamayanlarda ise tek şeritten ya da servis yolundan küçük araçların geçişi sağlanıyor. Büyük araçların geçişine ise yolların tamamen temizlenmesinin ardından izin verilecek" dedi.
Hopa'da, Sundura Deresi'nin taşması sonucu bazı evleri su bastığını belirten Vali Akyurt, Borçka ilçesinde Kars Caddesi'ndeki dere yatağında bulunan ve inşaatı devam eden 2 katlı evin dere
sularının yükselmesi sonucu yıkıldığını, 2 evin ise güvenlik nedeniyle boşaltıldığını bildirdi.
Akyurt, Sundura Deresi kenarına park etmiş 3 kamyonun dere sularına kapılarak kaybolduğunu belirterek, Sundura Mahallesi'nde ilk ve orta dereceli okulların bugün tatil edildiğini kaydetti.