Hopa'da selde kaybolanlar özel eğitimli köpeklerle aranıyor

Hopa'da selde kaybolanlar özel eğitimli köpeklerle aranıyor
Hopa'da selde kaybolanlar özel eğitimli köpeklerle aranıyor
Artvin'in Hopa, Arhavi ve Borçka ilçelerinde 8 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinde kaybolan 3 kişinin arama çalışmaları Ankara'dan gelen özel eğitimli 2 köpek eşliğinde sürüyor.

RADİKAL - Yaşanan afetin 9'uncu gününde kaybolan 3 kişinin arama çalışmalarına makineleri ve AFAD ekiplerince devam edildi. 8 kişinin yaşamını kaybettiği, 27 kişinin yaralandığı, 6 binanın yıkıldığı, 17'si ağır, 11'i orta olmak üzere 239 konutun da hasar gördüğü sel afetinde itfaiye aracının devrilmesi sonucu sel sularına kapılarak kaybolan 5 yaşındaki Taha Su ile ilçenin Sugören Köyü'nde heyelanda kaybolan Melike Kakşi ve yeğeni 18 yaşındaki milli atlet Nejla Kakşi'yi arama çalışmaları yine sabah erken saatlerde başladı.

ANKARA 'DAN ÖZEL EĞİTİMLİ KÖPEKLER GELDİ

Kayıpların aranması çalışmalarına Emniyet Genel Müdürlüğü'nden getirilen özel eğitimli köpekler de katıldı. Barby ve Ceko adlı özel eğitimli kadavra arama köpeklerinin, yaklaşık 5 saatlik çalışmasından da sonuç alınamadı. Kayıpların yaşandığı bölgelerde DSİ'ye ait çok sayıda iş makinesinin dere içinde yaptığı temizliğin ardından, AFAD ve Jandarma ekipleri adeta her taşın altına bakarak titiz bir arama gerçekleştiriyor. Dere içi ve menfez bölgelerinde özel eğitimli köpeklerle yürütülen çalışmaların yarın sabahtan itibaren devam edeceği bildirildi.

Bu arada selde hasar gören ve tehlike arz eden birçok ev boşaltıldı. Bu evlerde ikamet eden 114 vatandaş da ilçedeki kamu misafirhaneleri ve yurt binalarına taşındı.
DHA-Fatih TURAN