Horasan 'Hortumu'

Gözaltına alınan travestileri hortumla döverken çekilmiş görüntüleri televizyon ekranlarında yayımlanan 'hortum' lakaplı eski başkomiser Süleyman Ulusoy, Erzurum'un Horasan ilçesinde belediye başkanlığı için aday adayı oldu.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Gözaltına alınan travestileri hortumla döverken çekilmiş görüntüleri televizyon ekranlarında yayımlanan 'hortum' lakaplı eski başkomiser Süleyman Ulusoy, Erzurum'un Horasan ilçesinde belediye başkanlığı için aday adayı oldu. Ulusoy'un adaylık için seçtiği parti ise, 'İşkenceye sıfır tolerans' sloganıyla insan hakları ihlalleriyle mücadele edeceklerini söyleyen AKP oldu.
Hakkında, travestileri dövdüğü iddiasıyla 27 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan, ancak bu davası af kapsamına giren Ulusoy, "İşkence ve efrada suimuamele ayrı suç maddeleridir. Ben insan haklarına en duyarlı kişilerden
biriyim" diye konuştu.
Beyoğlu'ndan sonra Fatih ve Esenler İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde ekipler amiri olarak görevine devam eden Ulusoy, kısa bir süre önce istifa ederekmemleketiHorasanilçesinde AKP'den başkan adaylığını açıkladı. AKP'den Ulusoy'un adaylığına ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.
Travesti ve Transseksüel Oluşumu İnsancaYaşamPlatformuise,Ulusoy'un adaylığının kabul edilmesi halinde eylem başlatacaklarını, AİHM ve Avrupa Parlamentosu'na şikâyetçi olacaklarını açıkladı.
'Dayak işkence değil'
Ulusoy hakkındaki iddialar ve adaylığıyla ilgili soruları yanıtladı:
İşkenceye sıfır tolerans diyen bir partiden belediye başkanlığı için adaylığınızı açıkladınız. Ancak adınızın karıştığı işkence davaları vardı?
Başta belirteyim benim hakkımda hiç işkence davası yoktu. Hukukta işkence ayrıdır, efrada suimuamele ayrıdır. Birbirine karıştırmayalım.
Gözaltındakilere dayak atmak efrada suimuamele kapsamında değerlendirildi. Sizce dayak atmak işkence değil mi?
Şimdi TCK 243 var 245 var. 243 işkenceyi, 245 de efrada suimuameleyi düzenler. Benimkisi de 245'ti, demek ki dayak işkence değilmiş. Hem benimle ilgili olan sadece iddiaydı, kanıtlanamadı.
Dava, Şartlı Salıverme Yasası'yla af kapsamına girmedi mi?
Benyargılanmakistedimama müşteki bulamadılar. Yargılanmak istedim. Adaletin kestiği pamak acımaz dedim, ama affa soktular işte.
Ama bu olayla ilgili görüntüler televizyonlarda yayımlandı?
Şimdi artık teknolojiyle herkesin her şekilde görüntüsünü yapabilirsiniz. Onlar da o şekilde yapılmış.
Yani televizyonlarındaki o görüntüler doğru değil mi?
Hayır değil. Doğru olsa bile o görüntülerdeki kişi ben değilim. Görev yaptığım her yer suçtan arındı, tertemiz oldu. Bundan daha iyi insan hakkı mı olur?
Eğer AKP adaylığınızı onaylamazsa ne yapacaksınız?
Bugün artık kimsenin garantisi yok.HorasanBelediyeBaşkanlığı için adaylığım onaylanmazsa yeniden mesleğime dönerim tabii.