Horizon-1 beklerken denizde beş korsan avlandı

Horizon-1 beklerken denizde beş korsan avlandı
Horizon-1 beklerken denizde beş korsan avlandı

Somali açıklarındaki korsanlara karşı görev yapan Gediz Firkateyni, bir gemiye saldırı hazırlığı tespit edilen korsan botuna müdahale etti.

ANKARA - Aden Körfezi’nde NATO komutasında deniz korsanlarına karşı görev yürüten ve Horizon 1 adlı Türk gemisini kurtaramadığı için eleştirilerin hedefi olan Türk Su Altı Taarruz (SAT) komandoları, deniz ortasında gemi kaçırma hazırlığı yaptıklarından kuşkulanılan beş deniz korsanını etkisiz hale getirdi.
Genelkurmay Başkanlığı dün, Aden Körfezi’nde deniz haydutları ile mücadele çerçevesinde NATO komutasında görev yapan TCG Gediz Firkateyni’ne korsanlık faaliyeti icra edileceği tespit edilen ve ‘Skiff’ adı verilen haydut botuna engel olunması talebinin geldiğini açıkladı. Genelkurmay’ın verdiği bilgiye göre; dün saat 09.55’te TCG Gediz’de bulunan SAT Komandoları sözkonusu haydut teknesine operasyon düzenledi. Beş deniz korsanının etkisiz hale getirildiği operasyona, bölgede bulunan diğer Türk firkateyni TCG Gaziantep Firkateyni’nin helikopteri de destek verdi.
Askeri yetkililer, operasyonda yakalanan beş deniz korsanının, NATO yetkililerine teslim edildiğini belirtti. Yetkililer korsanların silahları el konulduğunu ancak, deniz korsanlığı ile ilgili uluslararası bir yaptırım bulunmadığından serbest bırakıldıkları bilgisini verdiler. Genelkurmay Başkanlığı, söz konusu operasyona ilişkin görüntüleri de basına dağıttı.
Genelkurmay Başkanlığı, önceki gün de bir gazetede “Balığa mı gittiniz” başlığıyla manşetten verilen habere ilişkin internet sitesi aracılığıyla açıklama yapmıştı. 

‘Balık avlamıyoruz’ yanıtı
8 Temmuz 2009’da Aden Körfezi’ndeki deniz korsanları tarafından kaçırılan Horizon-1 gemisine bölgedeki TCG Gediz ve TCG Gaziantep fırkateynleri operasyona hazır olunmasına karşın, ilgili makamlardan izin alınamadığı için müdahale edilemediğini açıklayan Genelkurmay, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “Operasyonda gemi personelinin can emniyetinin riske gireceği yönünde düşünce var. O nedenle şu aşamada operasyon yapmanın uygun olmadığını düşünüyoruz” sözlerini anımsatmış ve Türk firkateynlerinin 74 saat süren takibinin, gemi kaptanının ‘personelinin güvenliği gerekçesiyle yapmış olduğu talebe istinaden’ firkateynlerin bölgeden ayrıldığını bildirerek bölgedeki TSK varlığının ‘balık avlamadığını’ savunmuştu.
23 mürettebatıyla korsanların eline düşen ‘Horizon 1’, 8 Temmuz’dan bu yana kurtarılmayı bekliyor. Geminin dördüncü kaptanı Aysun Akbay DHA muhabirine, sülfür yükünün gemiyi erittiğini, geminin batma tehlikesi bulunduğunu anlatmıştı. (Radikal, dha)