Horizon-1 fidyesi için aracılık teklifleri yağmış

Horizon-1 fidyesi için aracılık teklifleri yağmış
Horizon-1 fidyesi için aracılık teklifleri yağmış

Horizon-1, Gediz fırkateyninin korumasında Ürdün?e yol alıyor. FOTOĞRAF: AA

İSTANBUL - Korsanlardan kurtulduktan sonra Ürdün’ün Akabe Limanı’na doğru yola çıkan Horizon-1 personelinin 10 gün sonra Türkiye’ye gelmesi beklenirken, şirket yetkilileri karşı karşıya kaldıkları korsanlık sektörünü anlattı.
Geminin üç ay sonra serbest kalmasının ardından Horizon Denizcilik Şirketi Avukat Nilgün Yamaner, Yönetim Kurulu adına Fatih Çalışkan, Operasyon Müdürü Ahmet Taymez ile Personel Müdürü Ömer Özgül dün Ataşehir’de basın toplantısı yaptı. Fatih Çalışkan, geminin kaçırılmasının yarım saat sonrasında özellikle İngiltere’den faks ve telefon bombardımanına tutulduklarını belirterek “Pazarlık için aracı olma teklifleri yağmaya başladı. O zaman anladık ki büyük bir sektör oluşmuş. Ardından pazarlıkları bizzat yürütmeyi seçtik. Hiçbir aracı şirket kullanmadık” dedi. Fatih Çalışkan, “Fidyeyi nasıl teslim ettiniz?” sorusuna ise “Biz kendimizin nasıl teslim ettiğini açıklamayacağız. Ancak bu işin birkaç yolu var. Uçaktan teslim etme, denizden botla teslim etme ya da aracı şirketler vasıtasıyla banka havalesiyle oluyor” dedi.

Korsanlardan ailelere mesaj
Avukat Nilgün Yamaner de korsanların süreç boyunca Türk basınını da yakından takip ettiğini söyledi. Yamaner, ”Bu süreçte psikolojik bir savaş da verildi. Zaman zaman korsanlar, gemi personelinin yakınlarını arayarak ya da mesaj atarak etkilemeye çalıştı. Geminin kurtuluşuyla ilgili üç gün önceden mesajlar atıldı” dedi. (dha)