Horizon 1 kurtuldu

Horizon 1 kurtuldu
Horizon 1 kurtuldu
Korsanlar 3 aydır rehin tuttukları Türk gemisi Horizon 1'i fidye karşılığında terk etti. Horizon 1 Kızıldeniz'de ilerliyor

 

 ANKARA/İZMİR - Somalili korsanlar tarafından Aden Körfezi’nde kaçırılan ‘Horizon-1’ adlı kuru yük gemisi ve personeli, istenilen fidyenin verilmesiyle serbest bırakıldı. Gemi mürettebatının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Ukrayna’dan Çin’e gitmekte olan Türk bayraklı ‘Horizon-1’ Aden Körfezi’nde seyir halindeyken, 5-6 mil yakınında bulunan Hollanda bayraklı ‘Titan’ adlı gemi deniz haydutlarınca kaçırılmıştı. Ardından, Horizon-1’den tehlikede olunduğunun bildirilmesi üzerine, Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Kuvvetleri ile irtibata geçerek bölgede bulunan NATO’ya ait bir savaş gemisi olay yerine yönlendirmiş, bölgedeki TCG Giresun Fırkateyni, gemiye yetişememişti. Gemi 23 mürettebatıyla 8 Temmuz’da deniz korsanlarının eline geçmişti.
Geminin tek kadın mürettebatı, 3. kaptan Aysun Akbay, medyanın ilgi odağı olmuştu. 24 yaşındaki denizcinin ailesiyle konuşan AP haber ajansı, kardeşinin, “Korsanlar ona sen kadınsın biz sana hiç dokunmayız. İstediğin zaman da uydu telefonundan ailenle konuşabilirsin demişler. Ama o bizi ancak diğer rehineler ailelerini aradığı zaman arıyor. Bize telaşlanmamamız gerektiğini, korsanların kendilerine kötü davranmadıklarını söylüyor” dediğini aktarmıştı.
Aysun Akbay’ın babası Özgür Akbay ise, telefonla görüştükleri kızlarının, sıkıntı ile gemidekilerin moralinin bozuk olduğunu ifade ettiğini söylemişti. Baba Akbay, kızının, “Korsanların sabrı taştı” dediğini aktarmıştı.

 


2.7 milyon dolar fidye

 

 

89 gündür rehin tutulan kuru yük gemisi için, Somalili korsanlara 2 milyon 750 bin dolar fidye İngiliz arabulucu tarafından ödendi. Horizon Deniz Ticaret Taşımacılık’ın avukatı Nilgün Yamaner, dün akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, Horizon 1 gemisindeki korsanların gemiden ayrıldığını söyledi.Fidyenin miktarı ile ilgili bilgi vermekten kaçınan Yamaner, “Geminin kurtarılması için tüm fedakarlıkları şirketin öz kaynaklarıyla yapıldı. Sonucun iyi olması en büyük sevincimiz” diye konuştu. Gemini motorlarının üç aydır çalışmadığını vurgulayan Yamaner, şöyle devam etti:
“Geminin motorları üç aydan bu yana çalışmıyor. Korsanlar gemiyi terk ettiğinde, gemi ekip tarafından test edilecek. Çalışır çalışmaz da Ürdün’ün Akabe Limanı’na gidecek. Oraya yük bırakılacaktı ancak biz yükü aylardır evlerinden uzak olan personelimize boşalttırmayacağız. Bazı şirket yetkilileri de İstanbul’dan Ürdün’e gidecek ve yanlarında yeni bir gemi ekibi de götürecek. Yeni ekip gemiye geçecek ve eski personeli uçakla İstanbul’a getirecek.”
Geminin serbest bırakılması üzerine açıkleme yapan Genelkurmay Başkanlığı, Horizon-1’e intikali süresince bölgede TCG Gediz (F-495) tarafından refakat ve koruma sağlanacağını bildirdi.
Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda şunlar kaydedildi:
“8 Temmuz 2009 tarihinden itibaren, Eyl Körfezi/Somali’de deniz haydutlarının elinde bulunan Horizon-1 isimli ticaret gemisi 05 Ekim günü 17.30’dan itibaren serbest bırakılmıştır. Bölgeye intikal eden TCG Gediz (F-495) Fırkateyni tarafından, geminin emniyeti tesis edilmiş, halihazırda erzak ikmali ile tıbbi destek sağlanmakta olup, ayrıca yakıt ikmali de yapılacaktır. Eyl Körfezi’nden ayrılacak Horizon-1’e intikali süresince bölgede TCG Gediz (F-495) tarafından refakat ve koruma sağlanacaktır.”
Ulaştırma Bakanlığı da Horizon 1 adlı Türk gemisi ile ilgili sorunun çözüldüğünü bildirdi. (Radikal, dha, aa)