Hortum davalarının uzman başkanı gitti

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yargıda çok konuşulacak bir karara imza attı. Banka yolsuzluğu davalarında 'ihtisas mahkemesi' olarak görev yapan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) yargıda çok konuşulacak bir karara imza attı. Banka yolsuzluğu davalarında 'ihtisas mahkemesi' olarak görev yapan İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Mustafa Akın, bu görevinden alınarak başka bir mahkemeye atandı. İçleri boşaltılan bankaların sahiplerine verdiği etkili cezalar ve gerekçeleriyle dikkati çeken, cezalandırdığı bazı banka patronlarınca hakkında dava da açılan Akın'ın yerine İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ertuğrul Tokalakoğlu getirildi.
Akın'ın başkanı olduğu İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, yönetimlerine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nca (TMSF) el konulan bankalarda işlenen suçlara bakmakla ihtisas mahkemesi olarak görevlendirilmişti. Mahkeme, yargılamalarda kamu çıkarını gözeten tutumuyla dikkati çekerken, "Bu davaların üstü örtülür, bir şey çıkmaz" denilen davalarda, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Balkaner, Sümerbank'ın eski sahibi Hayyam Garipoğlu, Bank Kapital'in eski sahibi Mahmut Ceylan, Egebank'ın sahibi Murat Demirel'in de aralarında olduğu birçok kişiye mahkûmiyet vermişti. Akın'ın yargıladığı banka sahipleri arasında Dinç Bilgin ve oğlu da yer almıştı. Mahkûm edilen Dinç Bilgin, Akın hakkında 25 milyar TL'lik tazminat davası açmıştı.
Akın'ı Cem Uzan da, şikayet etmişti. Başkanlığını Adalet Bakanı'nın yaptığı HSYK, 1 Şubat'ta birçok hâkimin görev yapacağı mahkemeyi değiştirirken, Akın'ı da görevden aldı. Akın, 8. Ağır Ceza Başkanlığı'ndan alınarak '5. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı'nda çalışmak' üzere yetkilendirildi.