Hortumda üç kişi öldü

Ankara'da, Çubuk'a bağlı Sünlü Köyü'nde dün meydana gelen hortum, üç can kaybına ve ciddi maddi hasara yol açtı. Hemen hemen 25 dakika süren hortum, geçtiği yerleri tamamen harabeye çevirdi.
Araçların bile uçarcasına sürüklendiği faciada, üçü ağır 21 vatandaş da yaralandı. İstanbul'da ise yarım saat süren sağanak, beş ilçeyi felç etti. Ayamama Deresi taşınca araçlar selde kaldı, TEM kilitlendi.

ANKARA - Ankara'nın Çubuk ilçesinin Sünlü Köyü'nde meydana gelen hortum, faciaya neden oldu, tarlada çalışan üç kişi hayatını kaybetti. Üçü ağır 21 kişi yaralanırken, 85 haneli 600 nüfuslu köyde 45 ev hasar gördü, 19 ev kullanılamaz hale geldi. Biri kamyon yedi araç hortumla 20 metre kadar havalanıp ters döndü, yüzlerce ağaç köklerinden söküldü.
Çubuk-Ankara karayolu üzerinde, Çubuk'a üç kilometre mesafede bulunan Sünlü Köyü'nde, dün saat 13.00 sıralarında hortum meydana geldi. Aniden ortaya çıkan hortum, 25 dakika boyunca köyü cehenneme çevirdi. Üç ev tamamen yıkılırken, çok sayıda evin camları kırıldı, çatıları uçtu.
Sığınakları mezar oldu
Hortumdan kısa süre önce çalıştıkları tarlada yağmurdan korunmak için park halindeki bir kamyona sığınan Cinci ailesinin yedi ferdi, bir anda neye uğradıklarını şaşırdı. Hortumla birlikte koca kamyon döne döne 20 metre kadar havalandı ve birkaç saniye sonra 200 metre uzaklıkta yere ters çakıldı. Kamyonun kasasında bulunan Cinci ailesinin fertlerinden 60 yaşındaki Hayriye Cinci, torunları beş yaşındaki Kürşat ile sekiz yaşındaki
Bahar Cinci yaşamını yitirdi. Hacı, Ali, Azime, Murat ve Dilek Cinci yaralı olarak kurtuldu.
Ankara SSK Hastanesi'nde tedavi gören Mazhar Uluçay, tarladan dönerken aniden gelen toz bulutunun kendilerini savurduğunu söyledi. Uluçay, "Nasıl olduğunu anlayamadan havaya uçtuk, bir duvarın kenarına saklanmıştım, beni ve eşimi alarak havaya uçurdu. Herşey havada uçuşuyordu" dedi.
"Esenboğa tarafından şiddetli rüzgâr esti. Siyah bir bulut, evlerin üzerinde uçtu" diyen Ahad Duran da, evlerin pencerelerinden eşyaların saçıldığını anlattı. Halil Arslan da tarlada çalıştığını belirterek şöyle konuştu: "Bir anda kara bir bulut yükseldi. Döne döne, büyük gürültüyle köyün üzerine geldi. Her şeyi havaya uçurmaya başladı. Herkes panikle kaçışıyordu..."
Türkiye'de ilk defa böyle bir olay yaşandığına dikkat çeken Ankara Valisi Yahya Gür, hortumun felaket boyutunda olduğunu söyledi.
Çubuk Belediye Başkanı Adem Tuluç, hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirtirken, üçü ağır 14 yaralının Çubuk ve Ankara'daki hastanelerde tedavi altına alındığını söyledi. Tamamen yıkılan bir evin kerpiç, diğer ikisinin ise betonarme olduğunu belirten Tuluç, 15 evin de çatılarının uçtuğunu söyledi. Tuluç, çok sayıda küçükbaş ve büyükbaş hayvanın telef olduğunu sözlerine ekledi.
Kriz merkezi devrede
Olayın ardından Ankara ile temasa geçen Çubuk Kaymakamı Mehmet Niyazi Tanılır, yardım talebinde bulundu. Ankara'dan itfaye ve kurtarma ekipleri gönderilirken, Çubuk'ta kriz merkezi oluşturuldu. Kızılay, 50 çadır, 250 battaniye ve seyyar mutfak gönderdi. Devlet Bakanı Beşir Atalay Ankara Valisi Yahya Gür ile birlikte, Sünlü Köyü'ne giderek incelemelerde bulundu. Gür, hortum felaketinde evleri yıkılanlara 10'ar milyar lira ödeneceğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Vali Gür'den bilgi aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başsağlığı mesajı yayımladı. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, incelemeler yaparak olayı TBMM'ye getireceklerini belirtti.
(Radikal, dha, aa)