Hortumlar Türkiye'yi vuruyor

Hortumlar Türkiye'yi vuruyor
Hortumlar Türkiye'yi vuruyor
Hortum, küresel iklim değişikliğiyle birlikte Türkiye'yi de etkilemeye başladı. 4 günde hortum nedeniyle 3 kişi öldü, 33 kişi yaralandı.

Dar bir alandaki ani basınç değişikliği sonucu meydana gelen, can ve mal güvenliği için önemli tehlikeler oluşturan hortum, son yıllarda Türkiye ’de daha sık görülmeye başladı. 2004 yılında Ankara Çubuk’ta 3, geçen yıl Elazığ Maden’de 6, önceki gün Mersin Tarsus’ta 2 ve 5 gün önce de Mardin Kızıltepe’de 1 kişinin ölümüne neden hortumlar, bu yerlerde 33 kişinin de yaralanmasına yol açtı.
Geçen 2 yıl içerisinde Antalya’daki seralara büyük zarar veren ve geçen hafta da Muş Varto’daki 22 evde hasara sebep olan hortumla ilgili, artık Meteoroloji Genel Müdürlüğü de uyarılarda bulunuyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, hortumun, Türkiye dahil dünyanın her tarafında oluşabilen 28 meteorolojik afetten birisi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kadıoğlu, hortumla ilgili özetle şu bilgileri verdi:
ABD ’de her yıl ortalama 700 hortum oluşuyor ve yaklaşık 100 kişinin ölümüne neden oluyor.
Hortum, hava katmanları arasındaki basınç değişiminin çok ani olduğu durumlarda yaşanan, girdap şeklindeki çok şiddetli rüzgâr. Hortumların bir kısmı birkaç kilometre öteden duyulabilen tren sesine benzer büyük gürültü çıkarıyor.
Türkiye’de hortumların gelecekte neden olacağı can kaybı ve maddi hasarın artan nüfus ve şehirleşmeyle birlikte daha da büyüyeceği hesaplanıyor. 

Meteorolojik afetler 3 kat arttı 

Küresel iklim değişikliği, meteorolojik afetlerin sayısını 3 kat arttırdı. Vatandaş hortumu oturup seyrediyor. Oysa hortum, seyredilecek bir şey değil. Hortum yaşandığı an, penceresi olmayan yerlere gitmek gerek.
Saatte yüzlerce km hız yapabilecek kadar güçlü olan hortumların içindeki yatay rüzgârlar arabaları, ağaçları, evleri bile yıkabilir. Dikey akımlar ise yıkılanları havaya uçurur. Hortumun savurduğu maddeler çok hızlı hareket ettiği için şarapnel gibi insanları öldürebilir. Bu nedenle okullarda ve kışlalarda hortum eğitimi verilmeli. Öğrenci ve askerler, hortum konusunda bilgilendirilerek korunma yöntemleri anlatılmalı.