Hoşgeldin bayram! İstanbul-Bolu 12 saat

Hoşgeldin bayram! İstanbul-Bolu 12 saat
Hoşgeldin bayram! İstanbul-Bolu 12 saat
Bayram tatili nedeniyle araçlarıyla yola çıkan vatandaşlar, TEM otoyolunun Gerede-Karadeniz bağlantı yolunda yaklaşık 15 kilometrelik kuyruk oluşturdu

Şeker Bayramı'nı memleketlerinde geçirmek için yola çıkanlar, Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan Bolu Gerede TEM Otoyolu gişelerinin önünde yaklaşık 15 kilometrelik araç konvoyu oluşturdu. 12 saatte İstanbul 'dan Bolu'ya ulaştıklarını söyleyen sürücüler, yollarda yaşanan yoğunluktan şikayet etti.

Ramazan Bayramı tatili için yollara çıkan tatilciler, TEM Otoyolu'nun Ankara istikametinde araç yoğunluğuna neden oldu. İstanbul istikametinde herhangi bir yoğunluk yaşanmazken, sabahın erken saatlerinden itibaren Ankara istikametinde yaşanan yoğunluk trafik ekiplerini alarma geçirdi. Karadeniz ile bağlantıyı sağlayan TEM Otoyolu Gerede gişelerinin önünde trafik durma noktasına geldi. Gerede gişelerine bağlantıyı sağlayan yolun tek şeride düşmesi nedeniyle yaklaşık 15 kilometrelik araç konvoyu oluştu.
Trafik ekipleri bağlantı yolunda önlem alarak sürücüleri gişelere doğru yönlendirdi. Araç konvoyunun Gerede'den Dörtdivan'a kadar uzaması nedeniyle araçlar Çaydurt gişelerinden D-100 Karayolu'na yönlendirildi. Çaydurt gişelerinin önünde de yaklaşık 10 kilometreye varan araç konvoyları meydana geldi.

İSTANBUL-BOLU ARASI 12 SAAT

Yollarda yaşanan yoğunluk nedeniyle yaklaşık 12 saatte İstanbul'dan Bolu'ya geldiklerini söyleyen sürücüler, gişelerin önünde trafiğin kilitlenmesine tepki göstererek, "Dün gece saat 23.00'de İstanbul'dan yola çıktık. Normalde otomobille 3 saat olan yolu 12 saatte ancak gelebildik. Böyle rezillik olmaz" dediler


ŞEHİTLİKTE 5 KİLOMETRELİK FERİBOT KUYRUĞU
Çanakkale'de her bayram öncesi alışılagelmiş boğaz hattındaki feribot kuyruğu bu kez ada hattında yaşandı. Kabatepe'den Gökçeada'ya deniz ulaşımının sağlandığı noktada 5 kilometrelik araç kuyruğu oluştu. Kabatepe Limanı'ndan şehitliklere kadar uzanan kuyrukta bekleyenler, sıcaktan bunalıp, araçlarından inince ilginç görüntüler ortaya çıktı. Çanakkale'de ramazan bayramı arifesinde oluşması muhtemel araç kuyrukları nedeniyle boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ Deniz Ulaşım Turizm Ticaret A.Ş., bir dizi önlem aldı. Boğaz hattındaki Çanakkale-Eceabat, Çanakkale-Kilitbahir hatlarında iki arabalıvapur ve dört feribot, Geliboli-Lapseki hattında ise dört arabalıvapur ve Gelibolu-Çardak hattında ise özel şirkete ait dört feribot alınan önlemler kapsamında bu sabahtan itibaren tarifesiz olarak sefer yapmaya başladı. Kabatepe-Gökçeada hattında iki feribot, Geyikyli-Bozcaada hattında ise iki feribot saatsiz olarak tatilcileri adalara ulaştırmak için sefer yapmaya başladı.

Saatsiz yapılan seferlerle boğaz hattında Gelibolu-Lapseki ve Gelibolu-Çardak, Eceabat-Çanakkale ve Kilitbahir-Çanakkale hatlarında, araçlar, Avrupa yakasından Anadolu yakasına taşınarak kuyruk oluşması şu an için önlendi. Önceki bayramlardaki gibi uzun kuyruklar oluşmasa da boğaz hattında bir yoğunluk yaşanıyor.


ŞEHİTLİK ZİYARETİ DEĞİL FERİBOT KUYRUGU


Çanakkale boğaz hattında durum böyleyken, Kabatepe-Gökçeada hattında alışılagelmişin dışında bir manzara yaşanıyor. Bayram tatili için Gökçeada'yı tercih eden çoğunluğu İstanbullu tatilciler, sabah erken saatlerden itibaren feribotla geçiş yapabilmek için Kabatepe Limanı'na geldi. Ancak, bu hatta biri 180, diğeri 110 otomobil kapasiteli iki feribotun karşılıklı sefer yapması ve her seferin 1 saat 15 dakika sürmesi nedeniyle Kabatepe Limanı'ndan başlayan araç kuyruğu Anzak Koyu'na giden Anafartalar Sahil Yolu'na kadar ulaştı. 5 kilometreyi bulan araç kuyruğu nedeniyle Gökçeada'ya gidebilmek için saatlerde burada beklemek zorunda kalacak olan tatilciler, sıcak havanında etkisiyle araçları içinde bunalıp, kendilerini dışarı atınca yol kenarlmarında kalabalıklar oluştu. Bu manzara akıllara şehitliğin Mart ve Nisan aylarında yaşadığı yoğunlğu getirdi. Ancak, yoğunluğun ve kuyruğun feribot nedeniyle olduğunu öğrenenler şaşırdı.
Kuyrukta bekleyen sürücülerden Metin Güven, 13 yıldır Gökçeadaya tatile gittiğini belirterek, "İlk defa böyle manzara ile karşılaşıyorum. Sırasının bize gelmesinin 18.00-19.00 saatleri arasını bulacağını tahmin ediyoruz" dedi.
Bursa'da gelen sürücü Hasan Soner de oğlu Sinan Soner'in Gökçeada'da asker olduğunu belirtip, "Bayram tatili için onu almaya gelmiştik. Ancak, bu manzara ile karşılaştık. Akşam saatlerinde adaya varabileceğimiz söyleniyor. Mesai bitmiş olacak. Oğlumuzu birliğinden nasıl alacağımızı merak ediyorum" dedi.
Bu arada motorize jandarma ekipleri Kabatepe Simülasyon Merkezi ve Kabatepe Limanı kavşaklarında önlem alıp, adaya gitmek için gelen sürücüleri kuyruğun sonuna, şehitlik için gelenleri ise diğer istikametlere yönlendiyor. (dha)