'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor
'Hoşgörü adası' Hatay 3. can kaybına ağlıyor

Armutlu halkı, dün gece Ahmet Atakan'ın yaralandığı ve ayakkabısının tekini de düşürdüğü noktaya çiçekler koydu.

Suriye'de iç savaşın sarkan bakiyesi ve Gezi protestolarında yaşanan can kayıpları, Türkiye'de uzun yıllardır, dinsel, etnik ve siyasal hoşgörünün en önemli merkezi, Türkiye toplumunun bir tür 'bir arada yaşama' laboratuvarı olan Hatay'da gerginliği tırmandırıyor.

Radikal.com.tr – Türkiye ’de uzun yıllardır, dinsel, etnik ve siyasal hoşgörünün en önemli merkezi, Türkiye toplumunun bir tür ‘bir arada yaşama’ laboratuvarı olan Hatay, Suriye’de 2,5 yıl önce başlayan siyasal krizin iç savaşa dönüşmesinden en çok etkilenen sınır kenti oldu. Gezi Parkı protestolarıyla birlikte, Suriye’de yaşanan huzursuzlukların da etkisiyle, Hatay ve ilçelerinde de pek çok gösteri yapıldı. Ve bu gösterilerde dün gece bir genç daha hayatını kaybetti. Bu sabaha karşı saatlerde ağır yaralı olarak Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan 22 yaşındaki Ahmet Atakan kurtarılamadı. Gezi Parkı protestolarının başladığı haziran ayı başında da, yine 22 yaşında olan Abdullah Can Cömert başına isabet eden biber gazı fişeği kapsülüyle ağır yaralanmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti.


ARMUTLU’NUN ÜÇÜNCÜ CAN KAYBI
Bu iki gencin hayatını kaybettiği ve gösterilerin merkezi durumundaki Armutlu’nun kaybı bundan ibaret olmadı maalesef. Yine Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir’deki eylemlere katılan ve 2 Haziran’da bir sokak arasında polisler ve sivil kişiler tarafından feci şekilde dövülen Ali İsmail Korkmaz da kaldırıldığı hastanede yaşama tutunamamış, 14 Temmuz’da hayatını kaybetmişti. Ali İsmail de Hataylıydı ve ailesi Armutlu Mahallesi’nde oturuyordu. Böylelikle Antakya’nın Armutlu Mahallesi Gezi Parkı protestolarının başlangıcından bu yana üçüncü gencini kaybetmiş oldu.

Son üç buçuk ayda meydana gelen bu genç ölümleri; Türk, Kürt, Arap ve artık çok az sayıda kalan Ermenilerin; Sünni, Alevi, Ortodoks, Katolik ve Musevilerin bir hoşgörü ortamında bir arada yaşadığı Antakya’da gerilimi artırıyor. Kriz ve iç savaştan kaçan Suriyelilere yönelik tepkinin Reyhanlı’daki kanlı saldırının ardından tırmandığı da düşünüldüğünde Türkiye’nin hoşgörü kenti bir anda en hassas sinir ucuna dönüşme tehlikesiyle karşılaştı.


SURİYE’DEN SARKAN GERİLİM
Armutlu Alevi nüfusun yoğun olduğu bir bölge… Suriye’deki iç savaşın yarattığı mülteci akını bölgedeki dengelerde bazı hassas sonuçlar yaratırken, bölgede yaşayan özellikle Arap Alevi yurttaşlar, Baas rejimiyle savaşan silahlı Suriye muhalefetinin Türkiye’den açık destek gördüğü ve bu destekle Suriye’deki bazı Alevi yerleşimlerinde katliamlar yaptıkları iddiaları nedeniyle sık sık gerginlik yaşıyorlar.

Armutlu’da dün gece hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ın sosyal medyadaki mesajları da bu gerilimi ve huzursuzluğu dile getiriyor. “Üniversiteyi yeni bitirmiş bir inşaat işçisi” olduğu söylenen Ahmet Atakan, Suriye krizi ve Antakya’daki gösterilere yönelik polis müdahalelerine ilişkin paylaşımlarda bulunuyor sık sık… Abdullah Can Cömert ve Ali İsmail Korkmaz’ın ölümlerinden çok etkilendiği görülüyor.
 Şimdi belki de onun ölümünden etkilenen üzgün ve kızgın başka gençlerin sokaklarda olacağı biliniyor. Antakya halkı ve özellikle Armutlu Mahallesi eli yüreğinde sakinleşmeyi bekliyor…