Hozat fişlemesinde yapılacak bir işlem yokmuş

Hozat fişlemesinde yapılacak bir işlem yokmuş
Hozat fişlemesinde yapılacak bir işlem yokmuş
Tunceli Hozat'ta yaşanan 'fişleme' skandalı için verilen soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Kamu görevlileri hakkında yapılacak bir işlem olmadığı sonucuna varıldığını" bildirdi. Güler, önergedeki diğer üç soruyu ise yanıtlamadı.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

ANKARA CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi’nin Tunceli’nin Hozat ilçesinde yaşanan ‘fişleme’ skandalını Meclis gündemine taşıması çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. İçişleri Bakanı Muammer Güler, “Yapılan araştırma sonucunda, kamu görevlileri hakkında yapılacak bir işlem olmadığı sonucuna varıldığını” bildirdi. İçişleri Bakanı Güler, Ekşi’nin önergesinde yer alan diğer üç soruyu ise yanıtlamadı.

CHP İstanbul Milletvekili Ekşi, Tunceli’nin Hozat ilçesinde yaşanan ‘fişleme’ olayını TBMM gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Güler’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Ekşi, Güler’den şu soruların yanıtını istedi:

- Tunceli ilinin Hozat ilçesinde kaymakamın talimatı ile jandarma ve emniyet tarafından birçok kişinin fişlendiği iddiaları doğru mudur?
- Fişlemelerde kişilerin fotoğrafların yapıştırıldığı dosyalarda, hangi örgüte sempati duydukları, özel yaşamı, kişisel zaafları, gittiği yerler, konuştuğu kişiler, seçimlerde hangi siyasi partiye oy verdiği bilgilerinin yer aldığı iddiaları doğru mudur?
- Listenin üst sırasında Belediye Başkan, Özel idare müdürü, Milli Eğitim Müdürlüğü şube müdürleri, okul müdürleri, 77 yaşındaki yaşlı insanların olduğu iddiaları doğru mudur?
- Kaymakama kim talimat vermiştir? Hem Kaymakam hem de bu talimatı verenler hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır?”


YAPILACAK BİR İŞLEM YOK
Güler’in, Ekşi’nin soru önergesine verdiği yanıt ise çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Güler cevabında, görevlendirilen Mülkiye müfettişlerinin bölgede inceleme yaptığını belirterek, inceleme sonuçlarını paylaştı ve şunları kaydetti:

“Yapılan araştırma sonucunda, Hozat Kaymakamı Murat Eren, İlçe Jandarma Komutanı Fatih Hati, Eski İlçe Emniyet Amiri Oktay Kaygısız, Polis Memurları Harun Orhan, Oğuzhan Sönmez, İnan Soylu ve Fırat Purtaş hakkında yapılacak bir işlem olmadığı sonucuna varıldığından, Kaymakam Murat Eren ve diğer ilgililer haklarında ihbar ve şikayetin işleme konulmaması kararı verilmiştir.”