Hozat fişleri 2007'de hazırlanmış

Hozat fişleri 2007'de hazırlanmış
Hozat fişleri 2007'de hazırlanmış
Vatandaşlık numarasının 2007'de kullanılmaya başlandığı hesaba katılırsa Hozat fişlerinin bu tarihten sonra sonra oluşturulduğu anlaşılıyor.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye , Hozat’ta bir grup insanın fişlendiği haberini Doğan Haber Ajansı’nın bölgedeki başarılı muhabiri Ferit Demir’in kaleminden okumuştu. Olayın kendisi yeterince büyüktü ama iki konu daha eklenince daha da büyüdü ve haftalardır Türkiye’nin ve TBMM’nin gündeminden düşmedi. Bu iki olaydan ilki, Hozat İlçe Emniyet Amiri Çağlar Şan’ın ölümüydü. Annesi ve eşi inanmasa da resmi açıklama Şan’ın intihar ettiği yönündeydi. İkinci olay ise İçişleri Bakanlığı’nın konuyu araştırması için Hozat’a gönderdiği Mülkiye Başmüfettişi Kemal Çeber’in 2001 yılına kadar Hozat’ta kaymakamlık yapmış olmasıydı.
Konunun hassasiyeti, olayı fikri takibe almayı gerektiriyordu. Bugün anlaşılır olsun diye üç başlık altında son ulaştığım bilgileri sizinle paylaşacağım: 

Fişler 2007 tarihli 
Fİş meselesİ: (TBMM’ye ulaşan bilgilere göre) Ferit Demir’in Tunceli İl Emniyet Müdürü’ne vermesinin ardından ortaya çıkan fişlerin bilinen/bulunan tek resmi kaynağı, 1 terabayt büyüklüğünde bir harici disk. Şu anda Hozat Emniyeti’ndeki diğer bilgisayarların imajıyla birlikte TÜBİTAK’ta inceleniyor. Söz konusu harici disk büyük ihtimalle tamire gönderilen bir bilgisayarın harddiskinin kopyasını içeriyor. Harici diskin Hozat Emniyeti envanterinde ya da demirbaşında kaydı yok. En akılcı yorum ve tahmin “Polisler aralarında para toplayarak almıştır” şeklinde. Harici diskin bağlı bulunduğu bilgisayar ise Hozat Emniyeti’nin Terörle Mücadele ve Bilgi Toplama Bürosu tarafından kullanılıyor. Bilgisayarda ‘F’ klasörü olarak görülen harici diskin kayıt adı ise ‘TEM Büro’. Bu klasörün içindeki ‘Müteferrik’ klasöründe ‘Biyografi Fişi’ ve ‘Biyografi Fişi 2’ adlı iki ayrı Word belgeleri bulunuyordu. ‘Biyografi Fişi 2’ boş çıktı. ‘Biyografi Fişi’ dosyasında ise tartışma konusu olan fişlerden 7’si bulundu. Fişler A4 boyutunda bir kâğıtta, fişlenenin hakkında nüfus, özellik (formlarda ‘gözellikler’ olarak yazılmış) ve istiharat bilgilerini içerecek şekilde tek bir şablon olarak hazırlanmış. Belgelerin üzerinde kimin talebiyle hazırlandığı, nerede, kim tarafından ve ne zaman düzenlendiği konusunda hiçbir bilgi yer almıyor. Söz konusu dosya, 15 Eylül 2007 günü oluşturulmuş. 24 Nisan 2010 günü üzerinde işlem yapılmış ve yeniden kaydedilmiş. Log kayıtlarına göre, dosyanın 24 Aralık 2008 günü de basılı çıktısı alınmış. Bunun yanı sıra her formda fişlenen kişilerin vatandaşlık numarası yer alıyor. Vatandaşlık numarasının 2007’de kullanılmaya başlandığı da hesaba katılırsa fişlerin 2007’den sonra oluşturulduğu sonucu çıkıyor. Fişlerin nasıl ifşa olduğuna dair sorunun Hozat’ta popüler tek cevabı var: Harici diske kopyalanan bilgisayar tamire gönderildi ve fişlerin orijinalleri ifşa oldu.

Ölen emniyet amiri masumdu
Emnİyet amİrİnİn ölümü meselesİ: Olaydan sonra intihar ettiği açıklanan eski İlçe Emniyet Amiri Çağlar Şan, 22 Kasım’da müfettişlere ifade vermiş. 24 Kasım’da da ölmüş. Ailesi ‘susturdular’ diyerek ölümü şüpheli bulduğunu ortaya koydu. Resmi kayıtlar ise ‘intihar’ yönünde. Müfettişler, 15 dakikalık ifade alma sürecinde Şan’a “4 ay önce atanmışsınız, Hozat’ta toplam 45 gün geçirmişsiniz, olayın sizinle ilgisi olmadığı anlaşılıyor, rahat olun” demiş. Şan da fişlerin bulunduğu harici diskten söz ettikten sonra “Dosyalardan haberim yoktu. Kaymakam Bey arayınca ve internet sitelerinde haber olunca haberdar oldum. Kaymakamın da bu yönde bir talimatı olmadı” demiş. TBMM’ye ulaşan bilgi notunda Şan’ın açığa alınmasının istenmediği ifade edilmiş. Müfettişler, Şan’ın olayla ilgili olma ihtimalinin düşüklüğünü de ayrıca vurgulamış.
Tunceli Valisi, Tunceli İl Emniyet Müdürü ve Jandarma Komutanlığı fişlemeleri kastederek “Bu tür bir çalışma usulümüz yoktur” ifadesini vermiş. Hozat Kaymakamı da göreve başladığından beri böyle bir çalışma yapılması yönünde emir vermediğini, olayı izinli olduğu Ankara ’da duyduğunu anlatmış. İlçe Emniyet Amirliği çalışanları, İlçe Jandarma Komutanı da kaymakamdan bu yönde bir talimat almadıklarını doğrulamış ve olayı basına yansıdıktan sonra duyduklarını ifade etmiş.

Müfettiş gitmek istememiş
Müfettİş eski kaymakam meselesİ: Gönderilen müfettişlerden Kemal Çeber’in eski Hozat Kaymakamı olması, “Kendi döneminde yapılmışsa kendisini aklayacaktır” endişesini yaratmıştı. Bu endişenin ortaya çıkacağını tahmin eden Müfettiş Çeber de zaten görev tebliğ edildiğinde izindeymiş ve “Ben eski Hozat Kaymakamıyım. Gitmem doğru olmaz” diyerek görevlendirmeye itiraz etmiş. İtirazını başka gerekçelerle de desteklemiş. Ancak yönetim ısrar edince diğer müfettiş İbrahim Çetin ile birlikte gitmek zorunda kalmış. Mülki idaredeki tanıdıklarıma sordum. Müfettiş Çeber, Mülkiye müfettişleri arasındaki parlak ve titiz isimlerden biri. TBMM’ye ulaşan dosyadan anladığım kadarıyla da konuşmadık taraf bırakmamış.

Hozat buzdağının görünen ucu
Üç başlığı özetlemek gerekirse; ortada fişler var ama yasal olmadığı için hiçbir şekilde faili ve sahibi bulunamıyor. Umarım TÜBİTAK’ın incelediği imajlardan çıkacak log kayıtları gerçeği ortaya çıkarır. Sonuç ne çıkarsa çıksın, benzer fişlerin Türkiye’nin diğer illerindeki güvenlik birimlerinin TEM ve Bilgi Toplama bürolarında olduğu gerçeğini yadsıyamayız. Radikal’de yayımlanan birçok haberde, bilgi fişlerinin mahkemelerin kararlarını yönlendirmekte kullanıldığı açıkça ortaya konulmuştu. İçişleri Bakanlığı, olayı Hozat özelinde birkaç kişiye yıkmak yerine, Türkiye genelinde bir ‘fiş temizliği’ne giderse daha çok Hozat olayı bulacaktır.