'Hozat'ı bu kez polisler anlattı

'Hozat'ı bu kez polisler anlattı
'Hozat'ı bu kez polisler anlattı
Hozat'taki fişleme skandalıyla ilgili Meclis'e bilgi veren emniyet amirleri "Haberimiz yok" derken başka güvenlik birimlerini işaret etti.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Tunceli’nin Hozat ilçesinde ‘Alevilere yönelik’ olduğu öne sürülen fişlemeyi aydınlatmak için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun bünyesinde kurulan Hozat Alt Komisyonu 2007-2012’de ilçede görev yapan emniyet amirlerini dinledi. Fişlemeyi kabul etmeyen amirler şunları söyledi:
OĞUZ KAAN AKÇAL, DİĞER BİRİMLERİ İŞARET ETTİ: İki dönem içinde üç arkadaşım kısa süreli vekalet ettiler. Ne böyle bir emir verdik, ne böyle bir emir aldık. İnsanların kanun dışı bir şekilde farklı niteliklerin kayda alınması bizim işimiz değil. Ben hayretle karşıladım açıkçası. Bizimle birlikte görev yapan jandarma, tugay, iç güvenlik birimi ya da MİT de istihbarat çalışması yapıyor. Fişler emniyette çıktı ama harici hard disk’ler taşınabilir. Hozat’ta dört ayaklı bir emniyet sistemi var. Polis olarak biz en son halkayız. Tugay ve jandarmanın da çalışmaları var. Ben yorum yapmayayım ama bize ait olmayan bir hard diski kullanmayız. Oradaki istihbaratın tek ayağı emniyet değil. Emniyetin bir çalışmasını saklaması mümkün değil. Onların yaptığı bir çalışmayı hayır vermiyoruz deme durumu mümkün değil. Olayın tek muhatabı Hozat Emniyeti değil.
MURAT UÇAR MEDYADAN DUYMUŞ: Biz de medyadan duyduk. Bu yasa dışı bir şeydir. Emniyet amirinin bilgisi dışında bir şey yapılmaz. 6 bin 500 nüfuslu bir ilçe. Üç ay çalışan bir polis orada herkesi tanır. Buna gerek yok ki... (Fişlerin mesai saatleri içinde hazırlandığının hatırlatılması üzerine) Bunu anlamaya çalışıyoruz.
OKTAY KAYGISIZ’A GÖRE HARD DİSK’İ ‘ARKADAŞLAR ALMIŞ’ OLABİLİR: (Bilgisayar ve hard diskin nereden alındığı sorusu üzerine) İl Emniyet’ten geldi. Envantere kayıtlı olması gerekiyor. Harici hard disk’i tam olarak hatırlamamakla birlikte arkadaşlar aralarında para toplayıp ilçe emniyet amirliğinin hizmetlerinde kullanılmak üzere alınmış olabilir. Kırtasiye malzemesinin ödeme kalemi vardır ama harici hard diskin yok. Alınma gayesi ilçemizde yapılan faaliyet videolar ve fotoğraflardır. Ya videolara ya fotolara bakmışımdır. Bahsedilen fişleri ilk defa medyada gördüm. Gördüğümüz zaman şaşırdım. Zaman zaman kullanmışsam birkaç defa festival görüntülerine bakmak için almış olabilirim.