@ismailsaymaz

Hozat'tan 'amirim' çıktı

Hozat'tan 'amirim' çıktı
Hozat'tan 'amirim' çıktı
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Fişleme skandalıyla sarsılan Tunceli’nin Hozat ilçesinde yaşananlara dair Mülkiye müfettişlerince hazırlanan ‘gizli’ damgalı rapor, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Hozat Fişlemelerini Araştırma Alt Komisyonu’na sunuldu. Rapora göre, Bıra Karadaş isimli vatandaşa ait fişlemede ‘amirlik’ ifadesi geçiyor. Buna rağmen fişlemelerin ‘kurumsal olmadığı’ ileri sürülüyor. Bu arada, intihar eden İlçe Emniyet Müdürü Çağlar Şan’ın masumiyetinin anlaşıldığı savunuldu. 22 sayfalık rapora göre fişleme dosyaları emniyetteki üç birimin ortak kullandığı bir bilgisayarda, harici bir hardisk içinde bulundu.

Beş yıldır hazır bulunan ve en son Nisan 2012’de güncellenen hardisk hakkında ifadesi alınan polisler “Görmedik / duymadık” dedi. Raporun sonuç kısmında, fişlemelerin ‘kurumsal olmadığı’ ileri sürülürken; CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün “Bu işlemin bütün ülke çapında merkezi kararla ve orgazine şekilde yapıldığını fakat Hozat’ta açığa çıktığını düşünüyorum” dedi. Aygün ayrıca, intihar eden Hozat Emniyet Müdürü Çağlar Şan’ın masumiyetinin de anlaşıldığını belirtti.

Komisyonun dün yapılan basına kapalı toplantısında, mülkiye başmüfettişleri İbrahim Halil Çetin ve Kemal Ceber’in hazırladığı 22 sayfalık rapor açıklandı. CHP’li Aygün’ün rapordan aldığı notlara göre, fişlemeler Hozat Emniyeti’ndeki bir bilgisayara ait, envantere kayıtlı olmayan 1024 GB’lık harddiskte çıktı. Diskin 375 GB’lık kısmının dolu olduğu ve içinde 180 kişilik fişleme kaydı bulunduğu saptandı. Bilgisayarın Terörle Mücadele, Güvenlik ve Toplumsal Olaylar şubelerince ortak kullanıldığı; harddiskteki işlemlerin mesai saatlerinde yapıldığı saptandı. İlk yüklemenin 15 Eylül 2007’de olduğu, son güncellemenin de 21 Nisan 2012’de veya 2010’da yapıldığı belirlendi. İfadeleri alınan komiser ya da polis memurları hardiskten haberdar olmadıklarını ileri sürdü. Raporun sonuç bölümünde ise fişlemelerin ‘kurumsal işlem’ olmadığı savunuluyor. Aygün, 180 kişiyi kapsayan fişlemelerin organize şekilde hazırlandığını savunarak, “Kimse birkaç polisin tek başına o büyüklükteki harddiski bilgisayara yüklediğini söyleyemez. Bu hayatın akışına aykırıdır. Merkezi bir fişleme olduğunu, devletin merkezi kararı sonunda yapıldığını, 2007’de başlayıp sürdüğünü fakat şimdilik Hozat’ta açığa çıktığını düşünüyorum” dedi.

Aygün, intihar eden Komser Çağlar Şan hakkında raporda hiçbir iddia ya da suçlamanın yer almadığını ifade ederek, “Çağlar Şan bu olayın yüzde yüz dışındadır. Masumiyeti tartışmasızdır” diye konuştu.